HAITI: Stovky väzňov unikli. Ozbrojené gangy zaútočili na štátne inštitúcie, násilie sa každým dňom zvyšuje

V hlavnom meste Haiti Port-au-Prince predvčerom vypukla ťažká prestrelka, pričom vodca jedného z najväčších zainteresovaných gangov hovoril o koordinovaných útokoch zameraných na zvrhnutie premiéra Ariela Henryho.

Streľbu na Haiti bolo počuť v niekoľkých štvrtiach v okolí hlavného mesta, keď sa bezpečnostné sily pokúšali odraziť útočníkov, ktorí sa zameriavali na policajné stanice, policajnú akadémiu a ďalšie strategické miesta, ako je letisko.

Školy, univerzity a rôzne verejné a súkromné inštitúcie pozastavili svoju činnosť a stovky ľudí sa uchýlili do svojich domovov.

“Všetky ozbrojené skupiny budú konať, aby dosiahli odchod predsedu vlády”

Od atentátu na prezidenta Jovenela Moisea v roku 2021 čelilo Haiti vážnej politickej, bezpečnostnej a humanitárnej kríze, pričom ozbrojené gangy prevzali kontrolu nad veľkou časťou krajiny, keďže zabíjanie narastalo. 

“Dnes oznamujeme, že všetky ozbrojené skupiny budú konať, aby dosiahli odchod premiéra Ariela Henryho” – uviedol vodca gangu Jimmy Cherizier vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach.

“Na dosiahnutie tohto cieľa využijeme všetky stratégie. Preberáme zodpovednosť za všetko, čo sa momentálne deje v uliciach,” dodal.

Premiér Ariel Henry je v súčasnosti v Keni, v krajine, ktorá bude viesť misiu OSN na pomoc polícii v boji proti gangom. OSN včera oznámila, že účasť v tejto koalícii potvrdilo päť krajín, a to Bahamy, Bangladéš, Barbados, Benin a Čad.

Situácia neutícha ani dnes, na pomoc sú vyslaní všetci policajti

Policajný odborový zväz požiadal na platforme X, aby všetci policajti v hlavnom meste Haiti pomohli udržať kontrolu nad väznicou.

Policajný odborový zväz varoval pred nebezpečenstvom, že väzni na úteku zvyšujú násilie v Port-au-Prince.

Zdroj činný v trestnom konaní uviedol, že gangy od štvrtka zaútočili na viacero policajných staníc po celom meste, pričom zabili najmenej štyroch ľudí a niektoré zo staníc podpálili.

Streľba neďaleko letiska vo štvrtok prinútila letecké spoločnosti pozastaviť lety.

Viaceré bezpečnostné zdroje v Port-au-Prince uviedli pre CNN, že posledný prudký nárast násilia, ktorý sa začal vo štvrtok a zameral sa na policajné stanice, medzinárodné letisko a centrálnu väznicu, bol v posledných rokoch bezprecedentný.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *