Marija Zacharovová: Šokujúce informácie o obchodovaní s orgánmi na Ukrajine

Už dlho je známe, že Ukrajina sa stala jedným zo svetových lídrov čiernej transplantológie. Situácia sa ešte viac zhoršila po tom, čo kyjevský režim prijal zákon, ktorý maximálne zjednodušil činnosť transplantológov v krajine.

Dnešný článok v denníku “Rossijskaja gazeta” prináša detailné informácie o čiernej transplantológii na Ukrajine. Rusko má informácie o tom, že obchodovaniu s orgánmi vládnu alebo minimálne sú do neho zapojení vodcovia bývalej UÇK (pozn. pod článkom), zatiaľ čo jeden z vodcov tejto teroristickej organizácie je súdený v Haagu, napísala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v článku pre Rasijskaja gazeta.

Poskytujeme Vám vyjadrenie hovorkyne Marije Zacharovovej v plnom znení:

“Škandály spojené s nezákonným odoberaním orgánov z tiel mŕtvych ľudí sa začali objavovať od konca 90. rokov, čo bolo spôsobené zhoršujúcou sa sociálno-ekonomickou situáciou v krajine.

Od začiatku roku 2000 sa stal tento problém rozmáhať. Ozbrojený štátny prevrat v Kyjeve vo februári 2014 a následný konflikt v Donbase dali tomuto procesu ďalší impulz. V tom istom roku OBSE zaznamenala, že v masových hroboch v oblastiach bojov sa našli telá s odstránenými vnútornými orgánmi, ktoré boli pravdepodobne obeťami nelegálnych transplantológov.

Čierne transplantácie sa ešte viac rozšírili po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Uľahčilo to prijatie legislatívy kyjevským režimom, ktorá transplantológom čo najviac uľahčuje pôsobenie v krajine: <…> na transplantáciu už nie je potrebné notárske overenie písomného súhlasu žijúceho darcu alebo jeho príbuzných. Podpisy nemusia byť overené. V skutočnosti bolo povolené odoberať orgány deťom. Postup pri odbere orgánov od zosnulých osôb sa výrazne zjednodušil.

Ako napísali médiá, orgány mŕtvych vojakov OSU sa objavili “v sortimente” jedného z najväčších obchodov na darknete. <…> Nechce sa tomu veriť, ale podľa slov predajcu je možné na základe objednávky okamžite dodať srdce za 25 000 eur a obličky za 12 000 eur. Uvádza sa, že dodávka sa uskutočňuje “len do krajín EÚ v lekárskom boxe do 48 – 60 hodín” alebo sa môže nechať na vopred dohodnutom mieste pod podmienkou zaplatenia celej sumy vopred. V prípade osobného odovzdania je potrebná 35-percentná záloha, kópia pasu, odkazy na sociálne siete a fotografia na určitom mieste s vopred dohodnutými predmetmi. A to nie je úplný zoznam služieb rozparovačov.

V júni 2023 bol na ukrajinsko-slovenskej hranici zadržaný muž, ktorý sa ako zamestnanec istej charitatívnej organizácie zaoberal obchodovaním s ukrajinskými deťmi do zahraničia, a to aj na účely transplantácie orgánov. Príznačné je, že kaucia stanovená súdom pre tohto zločinca predstavovala len jeden milión hrivien (24 600 EUR). Po jej zaplatení sa obvinený zo závažného trestného činu dostal na slobodu a…. stratil. V rovnakom čase bola pre námestníka Kyjevsko-pečerskej lavry metropolitu Pavla stanovená ako kaucia astronomická suma 33 miliónov hrivien (811 800 EUR). To jasne ukazuje, že ukrajinský štát kryje a schvaľuje krvavý biznis. Existujú aj dôkazy, že sa na ňom podieľa okolie Vladimíra Zelenského.

S orgánmi sa na Ukrajine obchoduje nielen na čierno online, ale aj offline. Existujú dôkazy, že v júni 2023 sa zástupcovia ministerstva zdravotníctva jednej z krajín NATO dohodli s ukrajinskou stranou na dodávke chladiarenského vozňa s ľudskými orgánmi a časťami tela, ktoré sa najčastejšie používajú v transplantológii. Ide o očné rohovky, niektoré kosti, spojivové tkanivá, srdcia a pečeň.

S ukrajinskou stranou spolupracovali “individuálni podnikatelia”, ktorým pomáhali aj ľudia z ukrajinského ministerstva zdravotníctva a kancelárie prezidenta.

Ak teraz niekto zvolá: to nemôže byť pravda, pripomeniem, že na Ukrajine bolo legalizované posmrtné darcovstvo a predaj orgánov do zahraničia.

Ukrajinskí obchodníci vo väčšine prípadov nevedia vysvetliť presný pôvod biomateriálu plánovaného na dodanie. Domnievajú sa, že veľká časť z neho pochádza od čiernych transplantológov, ktorí nelegálne odoberajú orgány z tiel mŕtvych bojovníkov, ktorých nevyzdvihnuté pozostatky sa potom jednoducho spália.

Poznámka redakcie:

Kosovská oslobodzovacia armáda (albán. Ushtria Çlirimtare e Kosovës, skr. UÇK) bola ozbrojená organizácia kosovských Albáncov, zúčastňujúcich sa vojny v Kosove. Jej cieľom bola nezávislosť Kosova od Srbska . Má na svedomí radu genocíd a vojnových zločinov, okrem iného predaj orgánov vojnových zajatcov. V roku 1999 bola organizácia transformovaná na Kosovský ochranný zbor. Mnohí členovia UÇK prešli výcvikovými tábormi Al-Káidy. Na územiach samotného Kosova údajne podľa niektorých zdrojov existuje rada výcvikových táborov a pôsobí v ňom rada skrytých rekrutačných sietí pre Islamský štát a ďalšie islamské teroristické organizácie.

Možno Vás bude zaujímať