INNOPROM 2023 – V týchto dňoch sa v ruskom Jekaterinburgu koná veľký medzinárodný priemyselný veľtrh. Dohadujú sa na ňom veľké projekty a predstavujú novinky

INNOPROM – hlavná priemyselná, obchodná a exportná platforma v Rusku sa od 10 do 13. júla koná v meste Jekaterinburg v Rusku . Ako jedna z kľúčových lokalít Ministerstva priemyslu a obchodu Ruskej federácie slúži INNOPROM ako platforma, na ktorej sa kladú základy priemyselnej politiky. Asi 80% návštevníkov výstavy sú profesionálni nákupcovia z celého sveta, špecialisti z priemyselných podnikov, ktorí rozhodujú o zavádzaní nových produktov a technológií do výroby. 

INNOPROM je medzinárodný priemyselný veľtrh, ktorý sa každoročne koná v Jekaterinburgu od roku 2010. Tohtoročnou témou je “Udržateľná výroba: stratégie obnovy”.  Veľtrhu sa zúčastňuje viac ako 40 000 zástupcov podnikov.

Tento rok je partnerom výstavy Bielorusko. Krajina predstaví takmer celý priemysel na rozsiahlej výstave.

Hosťami INNOPROM-u je približne 50 krajín. V Jekaterinburgu sa zhromaždili podnikatelia z Číny, Indie, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a mnohých ďalších. Čínu zastupuje viac ako 300 spoločností.

Rozsiahly obchodný program pokrýva témy digitálnej výroby, kovovýroby, nových materiálov, zdravotníckeho vybavenia a dopravného inžinierstva. Program zahŕňa viac ako 100 diskusií v rôznych formátoch. Už tradične sa verejnosti počas výstavy prvýkrát predstavia jedinečné novinky.

 

Dohody medzi predstaviteľmi Republiky srbskej (Bosna a Hercegovina) a stredného Uralu

Octagon.media uvádza, že na priemyselnej výstave INNOPROM v Jekaterinburgu diskutovali predstavitelia Republiky srbskej (jedna z dvoch entít federatívnej Bosny a Hercegovin) a stredného Uralu o perspektívnych oblastiach spolupráce. Partnerské vzťahy území posilňuje kategorické odmietnutie Republiky srbskej pripojiť sa k protiruským sankciám.

Zástupca gubernátora Sverdlovskej oblasti Vasilij Kozlov na stretnutí s ministrom energetiky a baníctva Republiky srbskej Petarom Djokićom predstavil potenciál regiónu Sverdlovsk. Diskutovalo sa o otázkach perspektívnych oblastí spolupráce: investície do infraštruktúrnych projektov na území Republiky srbskej (výstavba plynovodu, výstavba stanice na skvapalňovanie zemného plynu v Zvorniku), rozvoj dohôd v oblasti vzdelávania a kultúry, zdravotníctva a zjednodušeného zdaňovania.

Počas výstavy INNOPROM plánujú delegáti z Bosny a Hercegoviny navštíviť výrobný areál skupiny SVEL, baňu Severnaja bane Berezovskij, stretnúť sa s rektorom Uralskej štátnej banskej univerzity a tiež rokovať s vedením viacerých podnikov, uvádza Octagon.media.

Mestá Republiky srbskej už majú partnerské vzťahy s mestami regiónu Sverdlovsk. V marci 2021 bola takáto dohoda uzavretá medzi Sysertom a mestom Priedor, v roku 2022 medzi Revdou a mestom Krupa na Uni. V roku 2023 sa rieši otázka nadviazania spolupráce medzi mestami Pervouralsk a Novi Sad (Srbsko).

Minister Djokič tiež uviedol, že v Banja Luke je vo výstavbe rusko-srbský pravoslávny kostol zasvätený cisárskej rodine Romanovcov a vo výstavbe je aj ruské kultúrne centrum.

“Rozvíjame rôzne formáty medzinárodnej spolupráce, podporujeme medziregionálnu a medziobecnú spoluprácu. Práce na nadväzovaní nových medzimestských vzťahov medzi našimi mestami budú pokračovať,“ povedal Vasilij Kozlov.

Petar Djokić povedal, že Republika srbská nedovolí Bosne a Hercegovine pripojiť sa k protiruským sankciám a vyjadril podporu ruským cieľom v špeciálnej vojenskej operácii, pričom zdôraznil, že Rusko ako dedič víťaznej krajiny nad fašizmom má plné právo bojovať proti neofašizmu.

Spolupráca Ruska a Bieloruska napreduje

Na tohtoročnom veľtrhu predstavuje bieloruská národná výstava viac ako 120 podnikov.

“Innoprom demonštruje úspechy a kompetencie Ruska a Bieloruska a príležitosti na ďalší rast,” povedal prezident Ruskej obchodnej a priemyselnej komory Sergej Katyrin novinárom na okraji medzinárodného priemyselného veľtrhu Innoprom 2023 v Jekaterinburgu.

“Innoprom sa obsahovo veľmi zlepšil. Toto je úplne nová úroveň, a to aj pokiaľ ide o exponáty, vybavenie, ktoré dnes vyrábajú Bielorusko a Rusko. Podujatie demonštruje úspechy a kompetencie našich krajín a príležitosti na ďalší rast,” povedal Sergej Katyrin.

Bieloruská delegácia vedená podpredsedom vlády Piotrom Parkhomchikom uskutočnila 11. júla sériu rozhovorov s ruskými regionálnymi orgánmi popri Medzinárodnom priemyselnom veľtrhu INNOPROM v Jekaterinburgu. Na stretnutiach sa zúčastnil bieloruský minister priemyslu Aleksandr Rogožnik.

Podľa ministra priemyslu Bieloruska sa na stretnutí s generálnou riaditeľkou ruského exportného centra Veronikou Nikišinou diskutovalo o perspektívach spolupráce v obchode a výrobe. Strany zvažovali najmä možnosť rozšírenia spoločnej podpory pre výrobné odvetvie.

“Počas stretnutí sa podrobne diskutovalo o interakcii v priemyselnom sektore. Vždy je príjemné vidieť spoľahlivých partnerov, ktorí si vážia našu spoluprácu, sú spokojní s našou spoločnou prácou a sú odhodlaní rozširovať bilaterálne kontakty. Najdôležitejším výsledkom dnešných stretnutí je dôvera v ďalšiu vysoko účinnú spoluprácu. To znamená, že Bielorusko a Rusko určite dosiahnu nové výšky vo svojej práci na implementácii spoločnej priemyselnej politiky, na dosiahnutí technologickej nezávislosti zväzového štátu a vo všeobecnosti na posilnení svojich pozícií vo svete,” povedal Alexandr Rogožnik.


Rusko-bieloruské lietadlo by malo vstúpiť do komerčnej prevádzky v roku 2028

Očakáva sa, že lietadlo spoločne vyrobené Ruskom a Bieloruskom bude certifikované v roku 2027 a do prevádzky vstúpi v roku 2028, uviedol ruský podpredseda vlády a minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Lietadlo postaví ruská spoločnosť Ural Civil Aviation Works (UWCA) a bieloruský závod na opravu lietadiel Baranoviči, povedal Manturov novinárom na okraji výstavy INNOPROM 2023 v Jekaterinburgu v utorok.

Manturov v utorok na obchodnom fóre Industrial Dialog: Russia-Belarus na INNOPROM-e povedal, že do programu bolo zaradené “19-miestne lietadlo”. “Myslím si, že to bude dobrý začiatok pre následnú spoluprácu, ako aj priemyselnú spoluprácu v leteckom priemysle, vrátane dodávok komponentov pre naše súčasné programy,” povedal.

Manturov predtým v rozhovore pre agentúru Interfax povedal, že v oblasti lietadiel existuje veľký potenciál pre regionálne a miestne letecké spoločnosti a že prebiehajú rozhovory s Bieloruskom o spoločnom vývoji a výrobe 19-miestneho lietadla.

Už skôr bolo oznámené, že Rusko a Bielorusko sa dohodli na vývoji lietadla, ktorý by nahradil L-410, české 19-miestne lietadlo vyvinuté v roku 1960 spoločnosťou Let Kunovice (teraz Aircraft Industries).

Prvá ruská trojdielna električka bola predstavená na výstave INNOPROM-2023

Inteligentná električka 71-932 “Nevsky” vie, či je na zastávke slepá osoba, monitoruje, či vodič fajčí v kabíne, a zastaví sa, ak vidí prekážku, uvádza regionálna televízia v Jekaterinburgu OTB.

Na každej strane novej trojdielnej električky je kabína vodiča. To znamená, že pre prepravu nie je potrebné položiť koľajnice s reverznými krúžkami, povedala Irina Shchepina, vedúca tlačovej služby PC Transport Systems, pre KP-Jekaterinburg. V súčasnosti vstúpilo na trať v Petrohrade 12 nových električiek. Mnohé mestá sa už zaujímajú o “Nevského”, ale výrobcovia ešte nepovedali nič o škálovaní dodávok.

Novinka koľajového vozidla poteší spotrebiteľov: interiér je vyrobený z nehorľavého hliníka, kapacita je 205 osôb, z toho 52 sedacých miest, automatická regulácia rýchlosti a núdzový bezpečnostný systém, zásuvky USB. Električka je navrhnutá na použitie ľuďmi so zdravotným postihnutím, vďaka systému “Talking City” si vodič uvedomí, že do električky vstúpi slepá osoba, a tiež upozorní na svoj zámer vystúpiť.

95% električky pozostáva z domácich materiálov, zvyšok dielov dodala India a Čína. Automatické stierače, klimatizácia a vyhrievané vstupné priestory pre pohodlné výlety v zime – to všetko bolo stelesnené v 71-932 Nevsky.

Výstava INNOPROM 2024 v Arménsku 

Ruský vicepremiér Denis Manturov navrhol usporiadať výstavu INNOPROM na jeseň 2024 v Arménsku na zasadnutí Rady pre priemyselnú politiku Eurázijskej hospodárskej únie (EAEU), uviedla v utorok na svojej webovej stránke Euroázijská hospodárska komisia (EHS).

“Príslušní ministri Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Ruska podporili iniciatívu Komisie rozšíriť prax usporadúvania priemyselných výstav INNOPROM v krajinách EAEU. Nové podujatie organizované v sérii v euroázijskom formáte v každej krajine sa môže stať ústrednou, míľnikovou prehliadkou priemyselných úspechov EAEU. Ruský podpredseda vlády – minister priemyslu a obchodu Denis Manturov navrhol usporiadať INNOPROM na jeseň v roku 2024 v Arménsku,” uviedol EHS.

Takéto výstavy poskytnú impulz na zvýšenie kooperatívnych dodávok, zlepšia imidž euroázijského priemyslu a podporia vytváranie spoločných podnikov, zhodujú sa účastníci stretnutia.

Výstava INNOPROM ešte dnes a zajtra pokračuje. Očakávajú sa nielen obchodné stretnutia, ale aj konkrétne dohody na spoločných projektoch. Novinky, ktoré boli počas včerajšieho dňa výstavy predstavené sú iba zlomkom toho, čo sa chystá predstaviť ešte len dnes a zajtra.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *