Iránsky parlament schválil návrh zákona o vstupe krajiny do Šanghajskej organizácie spolupráce

Iránsky Madžlis (parlament) väčšinou hlasov schválil návrh zákona o pristúpení republiky k Šanghajskej organizácii spolupráce (ŠOS). Informovala o tom v nedeľu agentúra Mehr.

Za návrh hlasovalo 205 poslancov, 3 boli proti a 4 sa zdržali. Hovorca komisie pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku iránskeho Madžlisu Abolfazl Amuyi, ktorého citovala agentúra, uviedol, že “podmienkou členstva Iránu je schválenie všetkých dokumentov, ktoré organizácia doteraz prijala”. “Ak ŠOS v blízkej budúcnosti schváli akýkoľvek nový dokument, Mejlis ho bude musieť tiež zvážiť a schváliť,” zdôraznil Amuyi.

Iránsky prezident Ebrahim Raisi podpísal 30. septembra návrh zákona o vstupe krajiny do Šanghajskej organizácie spolupráce. Podľa agentúry Raisi poslal návrh zákona na posúdenie do parlamentu krajiny.

V dňoch 15. – 16. septembra sa v Samarkande konal samit ŠOS. Lídri zúčastnených krajín vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina sa zišli na stretnutí v užšom a rozšírenom formáte a uskutočnili aj sériu bilaterálnych stretnutí. V dôsledku toho sa začal proces prijatia Bieloruska ako riadneho člena, Irán podpísal memorandum o záväzku, aby sa mohol stať členom ŠOS. Egypt a Katar sa stali partnermi dialógu, zatiaľ čo Bahrajn, Kuvajt, Maldivy, Mjanmarsko a Spojené arabské emiráty začali proces získania tohto štatútu.

Zdroj: TACC 

Možno Vás bude zaujímať