Iránsky prezident a minister zahraničných vecí zahynuli pri havárii vrtuľníka. Kto ho nahradí?

Všetci cestujúci a posádka vrtuľníka iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho zahynuli pri havárii, oznámil šéf iránskej spoločnosti Červeného polmesiaca Pir Hossein Kolivand.

“Po objavení miesta havárie vrtuľníka sa nenašli žiadne stopy po živých pasažieroch,” povedal na televíznom kanáli IRIB.Na palube vrtuľníka sa nachádzali aj minister zahraničných vecí Hossein Amir-Abdollahian, guvernér provincie Východný Azerbajdžan Malek Rakhmati a imám piatkovej modlitby v Tabríze Mohammad Ali Ale-Hashem.

Podľa tlačovej agentúry Mehr všetci cestujúci a členovia posádky zahynuli počas havárie vrtuľníka. 

Raisi podľa agentúry zahynul pri havárii “pri plnení svojich povinností pred iránskym ľudom” a “zomrel ako mučeník”. K incidentu došlo na ceste do mesta Tabríz.

Iránske médiá zverejnili zábery z dronu, na ktorých je vidieť, že vrtuľník sa zrútil do hornatého terénu pokrytého stromami.

Iránsky viceprezident Mohammad Muchbar prevezme vedenie krajiny na nasledujúce dva mesiace a podľa ústavy krajiny sa do 50 dní uskutočnia nové prezidentské voľby.

Mohammad Muchbar

Niekoľko kľúčových faktov o 68-ročnom Mohammadovi Mokhberovi, prvom iránskom viceprezidentovi, ktorý sa má podľa ústavy stať dočasným prezidentom po smrti Ebrahima Raisiho.

▪ Mokhber, ktorý sa narodil 1. septembra 1955, je rovnako ako Raisi považovaný za blízkeho najvyššiemu vodcovi Alímu Chameneímu. Mokhber sa stal prvým viceprezidentom v roku 2021, keď bol Raisi zvolený za prezidenta.

▪ Mokhber bol súčasťou skupiny iránskych predstaviteľov, ktorí v októbri navštívili Moskvu a dohodli sa na dodávkach rakiet zem-vzduch a bezpilotných lietadiel pre ruskú armádu.

▪ V roku 2010 Európska únia zaradila Mokhbera na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú sankcie za údajnú účasť na “činnostiach súvisiacich s jadrovými zbraňami alebo balistickými raketami”. O dva roky neskôr bol zo zoznamu vyradený.

Možno Vás bude zaujímať