Izrael dal OSN ultimátum 24 hodín. “Evakuujte svoj personál a informujte Palestínčanov. Začína sa pozemná operácia v Gaze?

Izraelské ministerstvo obrany a Izraelské obranné sily (IDF) oznámili OSN tesne pred polnocou miestneho času, aby evakuovali svoj personál a informovali Palestínčanov žijúcich severne od Wadi Gaza, aby sa v najbližších 24 hodinách presídlili do južnej časti pásma Gazy, povedal hovorca OSN Stéphane Dujarric a ďalší zdroj s priamou znalosťou.

V tejto oblasti žije viac ako 1 milión Palestínčanov. Správa by mohla byť signálom, že izraelská armáda sa pripravuje na bezprostrednú pozemnú operáciu.

Organizácia Spojených národov považuje presídlenie obyvateľstva na juh od Gazy za nemožné bez humanitárnych následkov a vyzýva Izrael, aby túto požiadavku na obyvateľstvo zrušil.

“OSN považuje za nemožné, aby sa takáto akticita uskutočnila bez zničujúcich humanitárnych následkov,” uviedol hovorca Stephane Dujarric. “OSN dôrazne žiada, aby bol každý takýto príkaz, ak bude potvrdený, odvolaný, aby sa predišlo tomu, čo by mohlo zmeniť to, čo je už tragédia, na katastrofálnu situáciu.”

Dodal, že tento príkaz sa vzťahuje aj na “všetkých zamestnancov OSN a tých, ktorí sú ukrytí v zariadeniach OSN – vrátane škôl, zdravotných stredísk a kliník.”

Izraelský veľvyslanec v reakcii na to označil vyhlásenie OSN o zrušení požiadavky na presun obyvateľov na severe Gazy na juh za “hanebné” a zdôraznil ich právo na sebaobranu.

Napätie na Blízkom východe opäť vzplanulo po tom, čo militanti Hamasu prenikli do Izraela z pásma Gazy. Palestínske hnutie označilo svoj útok za reakciu na kroky izraelských úradov proti mešite Al-Aksá na jeruzalemskej Chrámovej hore. Izrael vyhlásil stav pripravenosti na vojnu, oznámil úplnú blokádu Gazy a začal podnikať údery na palestínsku enklávu, ako aj na niektoré oblasti v Libanone a Sýrii. K stretom dochádza aj na Západnom brehu Jordánu. Viac ako 1 500 Palestínčanov bolo zabitých a viac ako 7 200 utrpelo zranenia; v Izraeli je počet obetí asi 1 500 a takmer 4 000 ľudí bolo zranených.

Možno Vás bude zaujímať