Izraelský kabinet schválil rezolúciu odmietajúcu medzinárodný diktát o palestínskom štáte

Izraelská vláda jednomyseľne schválila rezolúciu predloženú premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorá odmieta medzinárodný diktát o konečnom stave urovnania konfliktu s Palestínčanmi a uznaní Palestínskeho štátu, uviedol úrad šéfa kabinetu vo vyhlásení.

“Izraelská vláda jednomyseľne schválila deklaratórne rozhodnutie týkajúce sa odporu Izraela voči medzinárodnému diktátu,” uvádza sa vo vyhlásení.

“Izrael absolútne odmieta medzinárodné diktáty týkajúce sa trvalého urovnania sporu s Palestínčanmi. Ak sa má dosiahnuť urovnanie, dôjde len k priamym rokovaniam medzi stranami, bez predbežných podmienok,” píše sa v dokumente.

“Izrael bude naďalej oponovať jednostrannému uznaniu palestínskeho štátu. Takéto uznanie po masakre zo 7. októbra by bolo obrovskou a bezprecedentnou odmenou pre terorizmus a zabránilo by akémukoľvek budúcemu mierovému urovnaniu,” uvádza sa vo vyhlásení.

Situácia na Blízkom východe sa prudko vyhrotila 7. októbra minulého roku po tom, čo militanti z radikálneho palestínskeho hnutia Hamas so sídlom v pásme Gazy zrealizovali prekvapivé vpády z Gazy do hraničných izraelských komunít, pričom zabili obyvateľov izraelských kibucov a zajali viac ako 200 ľudí ako rukojemníkov, vrátane detí, žien a starších ľudí. Radikáli útok označili za reakciu na agresívne akcie izraelských úradov proti mešite Al-Aksá v jeruzalemskom Starom meste. Izrael oznámil úplnú blokádu Gazy a spustil odvetné útoky a pozemnú vojenskú operáciu proti Hamasu v palestínskej enkláve, ako aj útoky na časti Libanonu a Sýrie. Zrážky boli hlásené aj na Západnom brehu Jordánu.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *