Je nepravdepodobné, že by Západ splnil požiadavky Ruska týkajúce sa dohody o obilí, hovorí expert

Je nepravdepodobné, že by západné krajiny implementovali ustanovenia obilnej iniciatívy súvisiace s Ruskom ani po odmietnutí Moskvy predĺžiť dohodu, povedal agentúre TACC Oleg Barabanov, programový riaditeľ medzinárodného diskusného klubu Valdai a profesor univerzity MGIMO.

„Čo sa týka ústupkov, neočakávam žiadny výrazný pokrok, pretože Európska únia aj Spojené štáty už skôr dali najavo, že to neurobia a sotva to urobia teraz,“ zdôraznil.

Západné krajiny sa podľa experta domnievajú, že súčasná situácia okolo dohody o obilí obmedzuje aktivity Ruska z hľadiska konfliktu na Ukrajine, takže všetko „by malo zostať tak, ako je“.

Medzitým, podľa Barabanovových slov, všetky strany chápu požiadavky Ruska. “Patrí k nim potreba znovu pripojiť Ruskú poľnohospodársku banku k SWIFT a odstrániť prekážky ruskému vývozu obilia a hnojív,” povedal.

Expert dodal, že ekonomický faktor môže ovplyvniť budúcnosť potravinových dohôd. “Ceny potravín už začali rásť. V tejto súvislosti stojí za zmienku blížiaci sa rusko-africký summit, kde bude tento faktor hrať kľúčovú úlohu,” uzavrel analytik.

Dohoda o obilí sa skončila 17. júla. Rusko ju odmietlo znova predĺžiť, pretože časť dohody, ktorá počítala s odstránením prekážok pre ruský poľnohospodársky export, nebola implementovaná. Okrem toho Moskva opakovane zdôraznila, že veľká časť obilia, ktorá mala byť dodávaná do najchudobnejších krajín, bola expedovaná do západných krajín. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že Moskva je pripravená vzkriesiť dohodu, ale až po splnení jej časti týkajúcej sa záväzkov voči Moskve.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *