K. Farkašovský – “Novinárov najskôr vychovajme a potom primerane ochraňujme. Nie naopak.”

Karol Farkašovský, PhD, publicista, moderátor, odborník na mediálnu a politickú komunikáciu, bývalý poslanec NR SR za SNS reagoval na tému: Sloboda médií, ktorá aj v týchto dňoch rezonuje ako hlavná téma v mainstreamových médiách. Svoju kritiku upriamil smerom ku konferencii Media Freedom 2023.

“Túto logiku si akosi nevšimli experti konferencie Media Freedom 2023, ktorí v Bratislave debatovali o dôležitosti slobody médií v demokratickej spoločnosti. Človek by sa aj potešil, keby mu z tej slovenskej mediálnej reality neprišlo do plaču. Najmä v kontexte ozajstnej slobody, ktorá neznamená, že novinár môže všetko,” uviedol Farkašovský a spomenul ako príklad nedeľné televízne diskusie.

“Máte pocit, že novinárom chýba sloboda? Podaktorí moderátori sú doslova odtrhnutí z reťaze. Oni nemoderujú, ale vyslovene ovplyvňujú. Divákov manipulujú svojimi komentármi, ktorým často chýba faktická erudovanosť. A sú iba subjektívnymi a emocionálnymi „výtvormi“ novinárov, ktorí si mýlia svoje poslanie. Neuvedomujú si, že pri ich mladom veku vyznievajú bohorovné komentáre naozaj smiešne. A smiešne vyzerajú aj televízie, ktoré im toto umožňujú a tolerujú.”

K. Farkašovský: “Chápem, že ide o šteklivé nutkanie a ambície – byť zaujímavý.”

“Lenže, ani tie najvyššie ambície nikdy nenahradia osobnostnú zrelosť a dôveryhodnosť. Tá sa nedá ani kúpiť ani naočkovať. Dá sa iba postupne nadobúdať vekom a skúsenosťami. Práve tento rozpor je príčinou množiacich sa výhrad verejnosti voči novinárom. O akej pravde môže divákov presviedčať človek v adolescentnom veku, ktorý stihol zažiť akurát tak omamný pocit z reflektorov v televíznom štúdiu,” dodal Farkašovský.

K. Farkašovský: “A ak sú nejaké výhrady k práci novinárov – je to úplne normálne.”

Podľa Farkašovského každý v práci robí chyby a práca novinára vzhľadom k tomu, že oslovuje širokú verejnosť, je pod väčším drobnohľadom.

“O to viditeľnejší a citeľnejší je akýkoľvek nedostatok profesionality, alebo chyba. Takže v prvom rade treba zvyšovať profesionálnu úroveň žurnalistov.  Sloboda je síce vábivá téma, ale sama o sebe ešte z nikoho nespraví dobrého novinára,” dopĺňa Farkašovský.

K. Farkašovský: “Problémom nie je ochrana novinárov ale ich výchova.”

“Novinárčina nie je výsada, novinárčina je poslanie,” uviedol Farkašovský. Iba tí, ktorým chýba profesionálny úsudok, môžu lacno nadbiehať populistickým výkrikom  aktivistov o slobode novinárov. Najskôr sa treba  realisticky pozrieť na úroveň slovenských médií a žurnalistiky, doplnil Farkašovský a zdôraznil, že z médií sa vyrobil politický nástroj na ovplyvňovanie verejnej mienky:

“Novinár sa nestane novinárom ani vďaka „ústavnej“ ochrane ani vďaka akejkoľvek garantovanej slobode. Na slobodu sa treba pýtať najmä majiteľov médií. Mnohí si z nich vyrobili politický nástroj na ovplyvňovanie verejnej mienky. A pritom zneužívajú aj zásadových novinárov.  Začať možno napríklad u G. Sorosa, alebo u majiteľov slovenských mainstreamových médií.”

K. Farkašovský: “ Novinár sa stáva novinárom cez vlastné profesionálne dozrievanie, ktoré začína  kvalitnou vysokoškolskou prípravou.”

“A pokračuje celoživotným vzdelávaním. A keď budú žurnalisti dobre vybavení po profesionálnej, etickej, morálnej i ľudskej stránke, dokážu svoju prácu robiť objektívne, nezávisle, nestranne. Potom budú dostatočne odolní voči tlakom zamestnávateľov a dostatočne slobodní aj bez konferencií, kde im politici nadbiehajú rečami o slobode a ochrane. Najskôr ich treba naučiť, že sloboda neznamená právo robiť si a písať čo sa mi zachce. Že aj sloboda novinára má svoje – minimálne – etické, profesionálne a ľudské limity,” ukončil Karol Farkašovský.

Možno Vás bude zaujímať