Kim Čong-un dáva náznaky, že jeho dcéra by ho mohla nahradiť vo funkcii vodcu Severnej Kórey

Severokórejský vodca Kim Čong-un predstavil svoju dcéru na nedávnych verejných podujatiach a je pravdepodobné, že ide o pokus ukázať svojmu ľudu, že jedno z jeho detí jedného dňa zdedí vodcovstvo, čo by bolo tretím odovzdaním moci členovi rodiny Kimovcov v Pchjongjangu, tvrdí juhokórejská spravodajská služba.

Kim bol odfotografovaný, ako sprevádza svoju dcéru na troch udalostiach za posledných niekoľko mesiacov: miesto odpaľovania balistických rakiet, fotenie so severokórejskými vedcami v oblasti zbraní a prehliadka skladu rakiet.

Severokórejské štátne médiá nazvali dievča Kim “najobľúbenejším dieťaťom”, čo vyvolalo vonkajšiu diskusiu o tom, či bude jeho dedičkou, hoci sa uvádza, že má iba desať rokov. Na uzavretom zasadnutí parlamentného výboru juhokórejská Národná spravodajská služba (NIS) uviedla, že verí, že tým, že Kim berie svoju dcéru na verejné miesta, chce ukázať Severokórejčanom svoje odhodlanie udržať si moc vo svojej rodine.

NIS však tvrdí, že verejné vystúpenie Ju Ae so svojím otcom, prvé verejné vystúpenie pre akékoľvek dieťa Kim, nemusí nevyhnutne znamenať, že zdedí moc. Juhokórejské spravodajské kanály uviedli, že Kim má tri deti, ktoré sa narodili v rokoch 2010, 2013 a 2017, a že prvým dieťaťom bol syn a tretia dcéra. Ju Ae je druhé dieťa a má asi 10 rokov.

Kim Čong-un, ktorý má tento týždeň 39 rokov, je z tretej generácie svojej rodiny, ktorá vládne Severnej Kórei postupne od jej vzniku v roku 1948. V decembri 2011 zdedil moc po smrti svojho otca Kim Čong-ila. Kim Čong-il prevzal moc, keď v roku 1994 zomrel jeho otec a zakladateľ Kim Il Sung. Nevlastný brat Kim Čong-una, Kim Čong-Nam, bol najstarším synom Kim Čong-ila a kedysi bol považovaný za potenciálneho nástupcu dynastického vedenia krajiny, až kým jeho povesť nebola poškvrnená v očiach verejnosti, keď bol prichytený pri pokuse o vstup do Japonska v roku 2001 pomocou falošných pasov na návštevu tokijského Disneylandu. Kim Čong-nam bol zabitý na malajzijskom letisku v roku 2017 po tom, čo mu “dve ázijské ženy” postriekali tvár smrtiacou nervovoparalytickou látkou VX.

Zdroj: Geopolitika News

Možno Vás bude zaujímať