“Ukrajinský parlament opakovane oslavuje ukrajinského ultranacionalistického vodcu Stepana Banderu”, uviedol Marián Kéry

Ukrajinský parlament velebí Stepana Banderu

Marián Kéry, poslanec NRSR za stranu SMER-SD sa na sociálnej sieti Facebook vyjadril k vyzdvihovaniu Stepana Banderu na Ukrajine.

“Ukrajinský parlament opakovane oslavuje Stepana Banderu. Tentokrát ho adorovali pri 114. výročí jeho narodenia. Poľského premiéra Mateusza Morawieckého velebenie Banderu, ktorého prívrženci bojovali počas II. svetovej vojny na strane Hitlerovského Nemecka proti Sovetskemu Zväzu, opávnene nahnevalo. Taký slovenský premiér Eduard Heger zostal ticho,” uviedol Kéry.

Stovky Ľvovčanov sa 1. januára zišli pri pamätníku Stepana Banderu, aby oslávili 114. narodeniny vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov.

Poslanec Kéry ďalej pokračuje, že zákonodarný zbor v Kyjeve oslávil Banderu aj príspevkom na twitteri, na ktorom sa nachádzala fotografia vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl generála Valerija Zalužného stojaceho práve pod portrétom kontroverznej postavy z obdobia druhej svetovej vojny. K tomu boli priradené Banderove citácie o tom, že úplné a konečné víťazstvo ukrajinského nacionalizmu príde až po tom, keď zanikne ruské impérium.

“Je nejaký rozdiel v tom, čo tvrdil Bandera a čo opakovane o úplnom víťazstve nad Ruskom opakujú Zelenskyj s Kulebom či generálom Zalužným? Veď aj podľa Najvyššej rady Ukrajiny, „tieto myšlienky Banderu sú vrchnému veliteľovi ukrajinských ozbrojených síl generálovi Zalužnému dobre známe“.

Valerij Fedorovyč Zalužnyj ukrajinský štvorhviezdičkový generál, ktorý od 27. júla 2021 pôsobí ako hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny

Kéry sa vyjadril aj k poľskému premiérovi Morawieckému

” Morawiecký, s ktorého pohľadmi na situáciu na Ukrajine po 24.februári väčšinou nesúhlasím, na zbožňovanie Banderu najvyšším zákonodarným zborom Ukrajiny správne poznamenal, že špeciálne z pohľadu Poliakov hrozná genocída až do 100 tisíc Poliakov pri Volynskom masakri, ktorý spáchala Ukrajinská povstalecká armáda UPA (ozbrojená vojenská odnož Organizácie ukrajinských nacionalistov, kde bol Bandera v 30.rokoch krajský náčelník a v ktorej banderovci uskutočňovali mnohé teroristické útoky), je niečo nepredstaviteľné a neospravedlniteľné.”

Poslanec Kéry ďalej pokračuje, že už v roku 2017 im predseda poľskej vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński jasne a tvrdo pripomenul, že glorifikácia Stepana Bnaderu na Ukrajine môže byť prekážkou na ceste ukrajinského eurointegračného úsilia.

Ešte pred šiestimi rokmi Kaczyński v rozhovore pre vydanie poľských novín Do Ryeczy uviedol, že roky boli proti tomu, aby bol na Ukrajine kult ľudí, ktorí páchali genocídu na Poliakoch a dodal že „v brutalite proti Poliakom prekonali Ukrajinci Nemcov“ .

Poslanec Kéry doplnil, že prezidentom Ukrajiny už dlho nie je Porošenko, ale Zelenskyj ale “kult Banderu v krajine pretrváva naďalej. Hoc tajne, veď aj aktuálny post na twitteri bol zanedlho po publikovaní zmazaný. Oni dobre vedia, o koho sa opierajú, na koho myšlienkach stavajú. Ak však budú pokračovať takto otvorene probanderovsky, čo znamená, že vo veľkej miere aj prohitlerovsky, skôr či neskôr stratia aj tie sympatie bežných ľudí v Európe a vo svete, ktoré ešte majú.”

” Ak sa chcú Ukrajinci aj naďalej opierať o dedičstvo vraha a prívrženca Hitlerovcov Stepana Banderu, je to cesta do pekla. Nielen pre Ukrajincov. Pre všetkých nás,” dodáva poslanec Kéry.

Kým sa Ukrajina radikalizuje, USA poskytuje ďalšiu vojenskú pomoc

A zatiaľ, kým sa Ukrajina ďalšou oslavou Banderu radikalizuje, USA rozhodli o poskytnutí ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 2,85 miliárd dolárov. Ide o zatiaľ najväčší balík vojenskej pomoci USA Ukrajine. Na druhej strane, ruský prezident Putin nariadil svojim vojskám na frontovej línii s Ukrajinou pravoslávne vianočné prímerie, platiť bude od 6.1. 12h do polnoci 7.1. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak nazval tento krok „pokrytectvom“…

Zdroj: FB Marián Kéry-poslanec NR SR / wkraju24.pl

Možno Vás bude zaujímať