Korešpondencia predsedu SMER-SSD R.Fica a ruského veľvyslanca I.B.Bratčikova. Čo v nej bolo?

Robert Fico, predseda strany SMER-SSD dnes adresoval list veľvyslancom krajín EÚ, Veľkej Británie, USA, Ukrajiny, Bieloruska, Ruskej federácie, Kazachstanu a všetkých krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Dôvodom bola úcta k obetiam fašizmu, ktorý “nás musí spájať, nie rozdeľovať,” uviedol Fico.

Celé znenie listu, adresovaný veľvyslancom od Roberta Fica:

Vážená pani veľvyslankyňa, vážený pán veľvyslanec,

dňa 8. mája máme na Slovensku významný štátny sviatok – Deň víťazstva nad fašizmom. Najsilnejšia opozičná politická strana SMER – slovenská sociálna demokracia si tento sviatok pravidelne pripomína na viacerých miestach Slovenskej republiky.

V strane SMER – slovenská sociálna demokracia sme presvedčení, že obete boja proti fašizmu nás majú spájať, nie rozdeľovať. Odmietame odporúčania Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vydané v koordinácii s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, podľa ktorých majú spomienkové udalosti prebiehať, ako keby ich organizoval disent. Slovenská republika je suverénna krajina a nemieni zasahovať do histórie a historickej pravdy na základe súčasných udalostí na Ukrajine, ktoré významne rozdeľujú celé Slovensko.

Deň víťazstva nad fašizmom je pre nás sociálnych demokratov jeden z najvýznamnejších štátnych sviatkov a primerane ho aj oslávime. Dovoľte mi preto, vážená pani veľvyslankyňa, pán veľvyslanec, aby som Vás v mene strany SMER – slovenská sociálna demokracia pozval dňa 8. mája 2023 o 15. hod. na Slavín v Bratislave, kde si dôstojne a v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov uctíme obete boja proti fašizmu.

Reakcia z Ruského veľvyslanectva na Slovensku

Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku I.B.Bratčikov na tento list reagoval a poďakoval sa predsedovi a ocenil jeho slová. “Výročie víťazstva v 2.svetovej vojne je skutočne posvätným dňom v dejinách Ruska, Slovenska a celej Európy. Vami zdôrazňované principiálne stanovisko, že nikdy nesmieme zabudnúť na hrdinov a obete tých strašných rokov, si zaslúži najúprimnejšiu úctu a som si istý, že odráža nálady absolútnej väčšiny slovenskej spoločnosti,” uviedol v úvode listu veľvyslanec I.B.Bratčikov.

Svoje slová adresoval veľvyslanec aj slovenskému ľudu

“Rusko vysoko oceňuje citlivý prístup slovenského ľudu k zachovávaniu pravdy o našej spoločnej histórii, k pamätníkom a miestam posledného odpočinku vojakov Červenej armády. Sme úprimne vďační za kvety, ktoré na ne kladú občania krajiny, ako aj za zapálené spomienkové sviečky,”dodal v závere veľvyslanec I.B.Bratčikov v liste, ktorý adresoval predsedovi SMER-SSD Robertovi Ficovi.

Celé znenie listu veľvyslanca Ruskej federácie I.B.Bratčikova:

Možno Vás bude zaujímať