Kosovo chce požiadať o členstvo v EÚ do konca roka

TIRANA (6. december) – Prezidentka neuznaného Kosova Vyosa Osmani uviedla, že Priština požiada o členstvo v Európskej únii do konca tohto roka. Príslušné vyhlásenie urobila v utorok pred samitom EÚ – západný Balkán v hlavnom meste Albánska.

“Na konci tohto roka Kosovo požiada o členstvo v EÚ a počítame s podporou všetkých,” povedala Osmani a dodala, že nastal čas, aby EÚ prešla “od slov k činom”.

Prezidentka neuznaného Kosova tiež zdôraznila, že tento samit nie je rokovacou platformou medzi Belehradom a Prištinou. “Som tu ako líderka jednej z najviac proeurópskych krajín. Ukázali sme to v praxi, pokiaľ ide o proeurópsku činnosť. <… > Potrebujeme, aby EÚ prešla od slov k činom, ako je liberalizácia vízového režimu v EÚ. Toto je stretnutie medzi EÚ a západným Balkánom, nie rokovania medzi Kosovom a Srbskom,” povedala Osmani novinárom a obvinila srbského prezidenta Aleksandara Vučića, že je “pokračovaním starého spôsobu myslenia” a musí urobiť konečné rozhodnutie, že je “buď na strane Ruska, alebo na strane Ukrajiny”.

Srbská autonómna provincia Kosovo a Metohija jednostranne vyhlásila svoju nezávislosť vo februári 2008 a v posledných rokoch sa aktívne snaží vstúpiť do medzinárodných organizácií vrátane UNESCO a Interpolu. Viac ako 60 krajín vrátane Ruska, Indie a Číny, ako aj päť členských štátov EÚ je proti uznaniu Kosova. 

Zdroj: Tacc

Možno Vás bude zaujímať