Kosovo uzatvorilo hlavný hraničný priechod po zablokovaní cesty v Srbsku

Kosovo dnes ráno uzavrelo svoj najväčší hraničný priechod po tom, čo ho demonštranti zablokovali zo srbskej strany, aby podporili svojich krajanov v Kosove pri odmietaní uznať nezávislosť krajiny.

Okrem ďalších dvoch hraničných priechodov na hranici so Srbskom, ktoré boli uzavreté z dôvodu podobných protestov od 10. decembra, zostávajú otvorené iba tri vstupné body medzi týmito dvoma krajinami.

Srbi v Srbsku v utorok zablokovali kamiónmi a traktormi cestu v blízkosti priechodu Merdare na východnej hranici Kosova, informovali belehradské médiá.

Približne 50 000 Srbov žijúcich v etnicky rozdelenom severnom Kosove odmieta uznať vládu v Prištine alebo Kosovu štatút krajiny oddelenej od Srbska. Majú podporu mnohých Srbov v Srbsku a tiež vo vláde. “Ak ste už vstúpili do Srbska, musíte použiť iné hraničné priechody … alebo choďte cez Severné Macedónsko,” uviedlo kosovské ministerstvo zahraničných vecí na svojej facebookovej stránke a oznámilo zatvorenie hraničného priechodu Merdare.

Uzávierka nadobudla účinnosť o polnoci, hoci prechod bol zjavne už nepriechodný. Vstupný bod Merdare je v Kosove najdôležitejší pre cestnú nákladnú dopravu. Od 10. decembra si Srbi v severnom Kosove vymenili paľbu s políciou a postavili viac ako tucet zátarasov v Mitrovici a jej okolí. Ich konanie nasledovalo po zatknutí bývalého srbského policajta za údajné napadnutie policajtov.

V utorok boli na severe zriadené ďalšie dve blokády. Kosovo s väčšinovým albánskym obyvateľstvom vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008 s podporou Západu, po vojne v rokoch 1998-99, v ktorej NATO zasiahlo na ochranu etnických Albáncov. Vláda v Prištine požiadala mierové sily NATO KFOR v krajine, aby barikády odstránili. KFOR však nemá právomoc pôsobiť na srbskej pôde.

ZDROJ: geopolitika.news

Možno Vás bude zaujímať