Krajiny EÚ sa nedohodli na cenovom strope pre ropu z Ruskej federácie

BRUSEL (24. november) – Veľvyslanci krajín EÚ sa včera nedohodli na spoločnom stanovisku k zavedeniu cenového stropu pre ruskú ropu, rokovania budú pokračovať. Vo štvrtok to potvrdila eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.

„Áno, je to tak, rokovania budú pokračovať,“ reagovala na žiadosť o potvrdenie neúspechu prvého stretnutia veľvyslancov EÚ, na ktorom sa diskutovalo o cenovom strope pre ruskú ropu.

Podľa zdrojov veľvyslanci diskutovali o možnosti zavedenia cenového stropu pre ruskú ropu v rozmedzí 65-70 dolárov za barel. Diskusia odhalila ostré rozdiely medzi krajinami.

Pre EÚ nemá zavedenie cenového stropu na ruskú ropu veľa spoločného s energetickou krízou v Európe, keďže od 5. decembra vstupuje do platnosti embargo na nákup ruskej ropy po mori. Hlavnými prvkami diskusie preto nie sú energetika, ale obchod a politika.

G7 z iniciatívy Spojených štátov amerických má v úmysle pokúsiť sa presadiť cenový strop na ruskú ropu, pričom sa spolieha na skutočnosť, že väčšina prepravných a poisťovacích spoločností ropy sa nachádza v štátoch, ktoré sú členmi alebo pridruženými k G7, ako napr. Grécko, Cyprus, Malta a ďalšie malé členské štáty EÚ.

Ruská ropa sa však v súčasnosti obchoduje na zľavnenom základe okolo 70 USD/bbl, takže strop 65 – 70 USD/barel nebude z ekonomického hľadiska príliš dôležitý. Ak sa však na ňom G7 dokáže dohodnúť, predstaviť ho a presvedčiť najväčších importérov ropy, aby sa k nemu pripojili, mohlo by to mať dlhodobé strategické dôsledky v prípade nového prudkého nárastu cien ropy. Strop bude mať navyše dynamický charakter a ak sa systém vytvorí, G7 sa ho môže následne pokúsiť ešte znížiť, aj keď bez záruky úspechu.

Podľa európskych expertov v tomto smere existuje vážne riziko, že Rusko preruší dodávky do krajín, ktoré sa do tohto mechanizmu zapoja, aj keď je to pre Ruskú federáciu momentálne bezbolestné. To zase môže spôsobiť prudký rast cien na svetovom trhu, ak ostatní producenti ropy prudko nezvýšia produkciu. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať