Kyjevská armáda žiada NATO o uzavretie vzdušného priestoru nad západnou Ukrajinou

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov vyzval susedné členské štáty NATO, aby uzavreli oblohu nad západnou časťou krajiny.

Požiadal som susedné členské štáty NATO, ktoré nám nemôžu poskytnúť svoje systémy protivzdušnej obrany, aby uzavreli oblohu nad našimi západnými regiónmi zo svojho územia,” napísal na Facebooku  po svojom vystúpení na jarnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO v Sofii.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj 27. mája priznal, že Kyjev už musel presvedčiť západných partnerov, aby mu poskytli zbrane, najmä systémy protivzdušnej obrany. Ukrajina podľa neho nemala k dispozícii rakety protivzdušnej obrany. Zelenskyj tiež pripomenul, že požiadal o minimálne sedem raketových systémov protivzdušnej obrany Patriot, z ktorých dva sú potrebné pre Charkov.

Ukrajinské orgány pravidelne vyzývajú Západ, aby poskytol systémy protivzdušnej obrany a rakety, najmä systémy Patriot. Najprv Kyjev žiadal o päť až sedem ďalších jednotiek, ale začiatkom apríla Zelenskyj povedal, že “je žiaduce, aby Ukrajina mala 25 systémov Patriot.” 

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba povedal, že “búcha hlavou o stenu” v nádeji, že dostane Patriot pre Kyjev. 

Možno Vás bude zaujímať