Lavrov obvinil EÚ z pokrytectva a opustil stretnutie OBSE v Skopje

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vystúpil na ministerskej rade a obvinil ostatné členské štáty, najmä EÚ a USA, z pokrytectva a nerešpektovania princípov, na ktorých stojí OBSE.

Lavrov na adresu bruselskej byrokracie povedal, že Európa má problém s faktami a objektivitou a že závery, ktoré sa v OBSE prijmú v týchto dvoch dňoch, sú pripravené vopred, pričom chce povedať, že nie sú výsledkom politického dialógu.

Obvinil OBSE, že mlčí, keď je ohrozená sloboda médií v západných krajinách a sú voči nim vykonávané represie, a za to útočí na Rusko a že požiadavky Moskvy na diskusiu o neonacistických hnutiach v celej Európe a na Ukrajine sú neustále zamietnuté v organizácii.

Ukrajinu obvinil, že chce vymazať všetko, čo je v krajine ruské, neuznáva existenciu ruskej menšiny, legálne zakazuje ruský jazyk a vedie „ohavnú kampaň“ proti ruskej cirkvi, a to všetko, zdôraznil Lavrov, nie je po poslednej ruskej intervencii, ale začala sa v roku 2014, hneď po uzavretí mierovej dohody s garanciou Nemecka, Francúzska a Poľska.

S odkazom, že „neonacisti sú v EÚ vítaní“, uzavrel, že nie je priestor na optimizmus a OBSE sa stala hlásnou trúbou pre západné krajiny. Prvý rečník po Lavrovovi, dánsky šéf diplomacie Rasmussen, považoval jeho správy za manipulatívne, s odkazom “toľko k dialógu” – pretože podľa neho ruský minister opustil stretnutie hneď po prejave, ktorý predniesol.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *