Lídri EÚ sa hádajú o znovuzvolenie Ursuly von der Leyenovej. Ďalšie rokovania budú 27.-28.júna
- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová navštívila Maticu slovenskú - 13 decembra, 2024 16:55
- Slovenská národná strana vyjadruje ľútosť, že došlo k premárnenej šanci každoročného získania 60 miliónov € do Fondu na podporu športu. - 12 decembra, 2024 20:19
- Generálny tajomník NATO vyzýva spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu: aby sa zabránilo vojne, musí NATO míňať viac - 12 decembra, 2024 17:19
Ako sme predpovedali v našich analytických textoch o geopolitike, voľby do najvyšších orgánov Európskej únie a najmä do funkcie predsedu Európskej komisie (EK) – ako kľúčového – nepôjdu ľahko ani rýchlo, a to aj napriek pohodlnej pozícii, ktorú v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu (EP) vytvorili občania-voliči.
Najlepšie o tom svedčí včerajší článok zverejnený v POLITICO, v ktorom sa uvádza, že „veľké nádeje na dosiahnutie dohody o najvyšších pracovných miestach sa rozplynuli, pretože hlavy štátov a vlád sa hádajú o menovaniach“.
Tu je to, čo je konkrétne uvedené ďalej v texte pod názvom „Vedúci predstavitelia EÚ sa nedokázali dohodnúť na druhom mandáte von der Leyenovej“.
Neúspech pre Uršulu
Poznamenáva sa, že lídri EÚ v pondelok večer nepodporili Ursulu von der Leyenovú na ďalšie funkčné obdobie predsedníčky Európskej komisie, a to napriek ubezpečeniam francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza v posledných dňoch, že sa blížia k dohode.
„Dnes večer nie je žiadna dohoda,“ povedal v pondelok neskoro večer novinárom predseda Európskej rady Charles Michel .
Európsky diplomat, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, uviedol, že keď sa vyjednávači zhodli na troch menách, lídri pravdepodobne obnovia rozhovory na ďalšom stretnutí 27. a 28. júna.
Po voľbách do Európskeho parlamentu sa objavil skorý konsenzus okolo Nemky von der Leyenovej na druhé funkčné obdobie vo funkcii predsedu Európskej komisie, Portugalčana Antónia Costu ako predsedu Európskej rady, Malťanky Roberty Metsolovej ako šéfky Európskeho parlamentu a Estónsky Kaji Kallas ako šéfky zahraničnej politiky.
Očakávania boli vysoké, keďže 27 hláv štátov a vlád sa stretlo v Bruseli v nádeji, že rozdelia štyri hlavné kreslá v EÚ medzi súčasnú koalíciu stredopravej Európskej ľudovej strany, socialistov a liberálov.
Macronova porážka s krajnou pravicou mala debatu urýchliť
Po tom, čo Macronovu stranu porazila krajná pravica vo voľbách, jeho rozhodnutie rozpustiť francúzsky parlament a vypísať predčasné voľby zdanlivo urýchlilo debatu o najvyšších postoch. Rokovania zvyčajne trvajú týždne.
V posledných týždňoch iní európski lídri zdôraznili potrebu kontinuity vzhľadom na konflikt na Ukrajine a potenciálny návrat bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa .
Nádeje na rýchlu dohodu sa však v pondelok večer rozplynuli, keďže Európska ľudová strana požadovala viac ústupkov a viac právomocí medzi najvyššími predstaviteľmi. Ako sa očakávalo, EPP chcela znovu vymenovať von der Leyenovú a Metsolu. Okrem toho EĽS navrhla socialistom, aby bol mandát predsedu Európskej rady rozdelený na dve časti po 2,5 roku — a EĽS by dostala jednu z nich.
To zase nahnevalo socialistov a demokratov (S&D), ktorí dúfali, že dostanú prácu pre Costu. A krátko potom, čo sa rozhovory zastavili, začala hra na obviňovanie.
Lídri EÚ sa teraz 27. a 28. júna zídu v Bruseli v nádeji, že dosiahnu dohodu o lídroch bloku pred hlasovaním o budúcom predsedovi Komisie v Európskom parlamente naplánovanom na polovicu júla.