Maďarsko je oslobodené od dodržiavania cenového stropu ruskej ropy

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol, že republika počas rokovaní v Európskej únii (EÚ) „veľmi bojovala“ o národné záujmy, v dôsledku čoho bola oslobodená od potreby uplatňovať cenový strop na dodávky ropy z Ruska. Za opatrenie škodlivé pre EÚ označil aj limit nákladov na energie.

„Je potrebné zvýšiť množstvo nosičov energie, pretože to zníži ceny. Počas rokovaní o strope cien ropy sme veľmi bojovali za záujmy Maďarska a nakoniec sme uspeli: Maďarsko bolo vyňaté z uplatňovania stropu cien ropy,“ napísal na svojom Facebooku minister Szijjártó.

Maďarský premiér Viktor Orban v októbri oznámil, že ani cenový strop plynu navrhnutý Európskou komisiou sa nebude vzťahovať na dodávky do Maďarska.

Európska rada včera, 2. decembra, schválila zavedenie cenového stropu pre dodávky ropy z Ruska na 60 dolárov za barel s revíznym mechanizmom. Viaceré európske štáty vrátane Poľska a pobaltských krajín podľa medializovaných informácií trvali na prísnejšom cenovom limite – na úrovni 30 dolárov za barel.

Zdroj: Kommersant

Možno Vás bude zaujímať