Ministerstvo obrany Srbska uviedlo, že nepredáva zbrane ani Rusku, ani Ukrajine

BELEHRAD, 12. apríla – Belehrad nepredal a nebude predávať zbrane ani Kyjevu, ani Moskve. Uviedol to v stredu minister obrany Srbska Miloš Vučevič.

“Viac ako 10-krát sme túto lož vyvrátili, urobíme to znova. Srbsko nepredalo a nebude predávať zbrane ani ukrajinskej, ani ruskej strane, ako aj štátom nachádzajúcim sa v susedstve konfliktnej zóny. Je zrejmé, že niekto si stanovil cieľ zapojiť Srbsko do tohto konfliktu, ale dôsledne dodržiavame našu schválenú politiku,” povedal minister pre tlačovú agentúru Tanjug. Nevylúčil možnosť, že sa srbské zbrane dostanú do konfliktnej zóny “nejakým magickým spôsobom”, podľa neho to však “nemá nič spoločné so Srbskom”.

Srbský prezident Aleksandar Vučič predtým 5. marca povedal, že jeho krajina nedodáva zbrane ani Rusku, ani Ukrajine. Prezident vzal na vedomie, že Srbsko prijalo dodatočné opatrenia na ochranu pred prevodom munície tretej strane, pričom v každej zmluve, a to aj v rámci dodávok do Turecka, stanovilo zákaz ich ďalšieho predaja bez povolenia Belehradu.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na tajné dokumenty Pentagonu, ktoré unikli na internet, tvrdila, že srbská vláda pripúšťa možnosť dodávok smrtiacich zbraní ukrajinskej armáde. Agentúra sa odvoláva na diagram, ktorý je zhrnutím odpovedí vlád 38 európskych krajín na otázky týkajúce sa pripravenosti poskytnúť vojenskú podporu Kyjevu. Dokument je klasifikovaný ako “tajný”, označený ako “nie na prenos”. partnerské zahraničné spravodajské agentúry” a zapečatené pečaťou Úradu náčelníkov štábov ozbrojených síl USA z 2. marca 2023. Obsahuje odpovede európskych vlád v štyroch kategóriách: krajiny, ktoré už cvičia ukrajinskú armádu a poskytujú Kyjevu vojenskú pomoc, pripravené podporiť Ukrajinu v tomto formáte štáty, hlavné mestá s prítomnosťou “vojenských kapacít” dodávok pre Ozbrojené sily Ukrajiny a aktéri “s prítomnosťou politickej vôle” pre budúce dodávky smrtiacich zbraní.

Podľa agentúry Reuters iba vlády Rakúska a Malty odpovedali “nie” vo všetkých štyroch parametroch. Podľa dokumentu srbské úrady odmietli vycvičiť ukrajinskú armádu, ale informovali o prítomnosti vojenských kapacít a politickej vôle dodávať zbrane Kyjevu. Agentúra zároveň zdôrazňuje, že nemohla potvrdiť pravosť diagramu Pentagonu. 

Možno Vás bude zaujímať