Morawiecki oznámil rokovania so Spojenými štátmi o budovaní americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku

Spojené štáty a Poľsko diskutujú o možnosti vybudovania americkej vojenskej prítomnosti v republike. Uviedol to poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre americkú televíziu CBS, ktorý bol odvysielaný v nedeľu.

Premiér dostal otázku, či existujú nejaké dôkazy o tom, že Spojené štáty sú pripravené nasadiť ďalšie sily na území Poľska v reakcii na žiadosti svojich orgánov. “Sme v procese diskusie s administratívou prezidenta [amerického prezidenta Joea] Bidena, aby sme zabezpečili, že ich prítomnosť bude trvalejšia, ako aj o jej budovaní,” odpovedal Morawiecki.

“Som však veľmi vďačný aj za to, že nám prídu systémy protivzdušnej obrany Patriot a ďalšie veľmi moderné systémy a munícia,” dodal premiér. Podľa neho môžu tieto dodávky “ísť v spojení” s nasadením ďalšieho počtu amerických vojakov v krajine.

Ako začiatkom tohto týždňa povedal námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jabłoński, orgány republiky počítajú s tým, že počas nadchádzajúcej návštevy Bidena vo Varšave budú oznámené rozhodnutia o rozšírenej stálej prítomnosti vojsk NATO na východnom okraji aliancie.

Americký prezident navštívi Poľsko od 20. do 22. februára, stretne sa so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom a vedúcimi predstaviteľmi krajín “Bukureštskej deviatky” (Bulharsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Česká republika a Estónsko).

Biden vo svojom prejave v júni minulého roka na okraj samitu NATO v Madride oznámil ďalšie zvýšenie americkej vojenskej prítomnosti v Európe. Podľa určených plánov budú Spojené štáty v Poľsku natrvalo rozmiestňovať veliteľstvo 5. armádneho zboru, veliteľstvo armádnej posádky a poľného logistického práporu. V Rumunsku nasadzujú Spojené štáty rotačnú brigádu, ktorá by mala posilniť pozíciu Washingtonu na východnom okraji NATO. V pobaltských štátoch Spojené štáty zvyšujú svoju rotačnú prítomnosť. Príslušné zmeny zahŕňajú nasadenie obrnených síl, letectva, protivzdušných obranných síl a špeciálnych síl.

Zdroj: TACC

About The Author

Možno Vás bude zaujímať