Najvyšší vodca Afganistanu nariadil úplné uplatňovanie islamského práva

Taliban sľúbil mäkšiu verziu tvrdej vlády, ktorá charakterizovala ich prvú vládu od roku 1996 do roku 2001, ale postupne obmedzovala práva a slobody. “Pozorne si prezrite spisy zlodejov, únoscov a povstalcov,” citoval Zabiulláh Mudžáhid (hovorca Talibanu) Hajbatulláha Achúndzáda (najvyššieho vodcu). “Čokoľvek, čo spĺňa požiadavky šaríe na hudud a kisas, ste povinní implementovať. Toto je dekrét šaría a môj príkaz, ktorý je povinný,” uviedol najvyšší vodca Afganistanu.

Hudud sa vzťahuje na trestné činy, za ktoré sú podľa islamského práva predpísané určité druhy trestov, zatiaľ čo kisas sa prekladá ako “odveta v naturáliách”, vlastne oko za oko. Hududove zločiny zahŕňajú cudzoložstvo a falošné obviňovanie niekoho z toho, pitie alkoholu, krádeže, únosy a lúpeže na cestách, odpadlíctvo a vzburu. Kisas okrem iného pokrýva vraždu a úmyselné zranenie, ale tiež umožňuje rodinám obetí prijať odškodnenie namiesto trestu. Islamskí vedci tvrdia, že zločiny vedúce k potrestaniu hududa si vyžadujú veľmi vysoký stupeň dôkazov, vrátane, v prípade cudzoložstva, priznania alebo svedectva štyroch dospelých moslimov.

Najvyšší afganský vodca nariadil sudcom, aby v plnej miere presadzovali všetky aspekty islamského práva, ktoré zahŕňajú verejné popravy, ukameňovanie a bičovanie a amputáciu končatín pre zlodejov, uviedol najvyšší hovorca Talibanu.

Zabihulah Mudžahid neskoro v nedeľu tweetoval, že “záväzný” príkaz Hajbatulláha Achúndzáda prišiel po tom, čo sa vodca tajne stretol so skupinou sudcov. Achúndzád, ktorý nebol natáčaný ani fotografovaný na verejnosti, odkedy sa Taliban v auguste minulého roka vrátil k moci, vládne z Kandaháru, rodiska a duchovného centra hnutia.

Sociálne médiá sú už viac ako rok zaplavené videozáznamami a obrázkami bojovníkov Talibanu, ako bičovali ľudí obvinených z rôznych previnení. Taliban tiež niekoľkokrát verejne vystavil telá únoscov, o ktorých tvrdil, že boli zabití pri streľbe. Objavili sa aj správy o bičovaní cudzoložníkov vo vidieckych oblastiach po piatkových modlitbách, ale je ťažké získať nezávislé potvrdenie.

Rahima Popalzai, právny a politický analytik, uviedol, že edikt by mohol byť pokusom Talibanu upevniť si povesť, o ktorej si myslí, že sa od návratu k moci zmiernila.

Zdroj: Geopolitika News

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *