Najvyšší vodca Iránu: „Krajiny na Blízkom východe už nebudú štítmi pre americké základne“
- Trump odmieta, aby Irán vyvážal svoj obohatený urán do Ruska alebo Číny - 27 mája, 2026 19:53
- Trump dostal od Zelenského urgentný list kvôli kritickému nedostatku protivzdušnej obrany - 27 mája, 2026 19:28
- Biden žaluje americkú vládu. Dôvod je neuveriteľný - 27 mája, 2026 17:07
Americká armáda včera večer opäť zaútočila na Irán pod zámienkou „úderov v sebaobrane“ zameraných na jeho raketové odpaľovacie stanice a lode v okolí Hormuzského prielivu. Iránsky najvyšší vodca po útokoch varoval, že krajiny na Blízkom východe „už nebudú štítom pre americké základne“. Vo vyhlásení vydanom pri príležitosti hadždž, každoročnej islamskej púte do Mekky v Saudskej Arábii, Mojtáb Chameneí uviedol:
„Ručičky hodín sa nevrátia späť a ľudia a krajiny regiónu už nebudú štítmi pre americké základne. Amerika už nebude mať bezpečné útočisko pre neplechu a zriaďovanie vojenských základní v regióne,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Medzitým hovorca Zboru náčelníkov štábov iránskych ozbrojených síl Chatám al-Anbija, podplukovník Ebrahim Zolfaghari, po americkom útoku v utorok povedal, že Teherán nevidí priestor na dohodu, kým Spojené štáty pokračujú vo vojenských operáciách v regióne.
„Pokiaľ Američania budú pokračovať vo svojich vojenských dobrodružstvách v našom regióne, k žiadnej dohode nedospejú,“ povedal Zolfaghari. Americká vláda opakovane ukázala, že rozumie iba jazyku sily. Pripravte sa na ropu za 200 dolárov,“ napísal na sociálnej platforme X (predtým Twitter).
