Nancy Pelosiová odchádza z vedenia Demokratickej strany

WASHINGTON (17. november) – Nancy Pelosiová odstupuje z čela Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov USA. Oznámila to dnes vo svojom prejave na schôdzi dolnej komory zákonodarného zboru.

“S veľkou dôverou v náš klub sa nebudem usilovať o znovuzvolenie za lídra demokratov na kongrese [začínajúc januárom. Je načase, aby sme mali na čele demokratického výboru novú generáciu, ktorú tak hlboko rešpektujem.” Som vďačná, pretože mnohí sú ochotní prevziať túto obrovskú zodpovednosť,“ povedala Pelosiová.

Napriek tomu neodchádza do dôchodku, ale zostáva pracovať v dolnej komore Kongresu.

V súčasnom Kongrese zastáva 82-ročná Pelosiová funkciu predsedu Snemovne reprezentantov – tretej najvýznamnejšej v štátnej hierarchii USA. Vo voľbách v polovici volebného obdobia, ktoré sa konali 8. novembra, však demokrati stratili väčšinu v Snemovni reprezentantov, kontrola nad ňou prechádza na Republikánsku stranu. V tomto smere bude ďalším predsedom dolnej komory Kongresu republikán. Podľa očakávania tento post čoskoro zaujme Kevin McCarthy, ktorý bol doteraz lídrom republikánskej menšiny Snemovne reprezentantov.  Hakim Jeffreys bude údajne novým vodcom menšinovej demokratickej frakcie v dolnej komore.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať