„Naši ľudia sa neodvolateľne obrátili chrbtom k ECOWAS“ – Burkina Faso, Mali, Niger podpísali na prvom summite AES zmluvu o konfederácii
- USA a Irán sa dohodli na 60-dňovom memorande o porozumení, ktoré má schváliť Trump, tvrdia médiá - 28 mája, 2026 17:25
- Arménsko odmietlo ruských pozorovateľov na voľbách: Rusko hovorí o nepriateľskom kroku - 28 mája, 2026 15:08
- Trump vstupuje do arménskych volieb: Podpora Pašinjana vyvolala geopolitický rozruch - 28 mája, 2026 13:30
Vojenskí lídri Burkiny Faso, Mali a Nigeru podpísali v sobotu na prvom summite Aliancie sahelských štátov (AES) v Niamey konfederačnú zmluvu, ktorej cieľom je posilniť pakt vzájomnej obrany.
Nigérijský generál Abdourahamane Tchiani, kapitán Burkiny Faso Ibrahim Traore a plukovník Mali Assimi Goita podpísali zmluvu „smerom k väčšej integrácii“ medzi týmito tromi krajinami po prerušení vzťahov s existujúcim západoafrickým blokom. Tchiani povedal, že konfederačná zmluva umožní národom prijať právny a inštitucionálny rámec, ktorý dá AES podstatu a identitu.

„Naši ľudia sa neodvolateľne obrátili chrbtom k ECOWAS. Teraz je na nás, aby sme vytvorili konfederáciu Aliancie sahelských štátov, alternatívu k akémukoľvek umelému regionálnemu zoskupeniu, budovaním suverénneho spoločenstva národov,“ dodal.
Assimi Goita medzitým ocenil rozhodnutie národov a povedal, že aliancia bola schopná premeniť zmluvy a dohody na činy.
Ekonomické spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) uvalilo na krajiny AES niekoľko sankcií po vojenských prevratoch, ktoré prevzali moc v týchto troch krajinách. AES bola založená v septembri 2023, niekoľko mesiacov predtým, ako vojenské režimy pri moci v Burkine Faso, Mali a Nigeri v januári oznámili svoje spoločné vystúpenie z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS). Tieto tri krajiny údajne obvinili organizáciu, že je „pod vplyvom cudzích mocností“, ako aj „zrada svojich základných princípov“ a stáva sa „hrozbou pre svoje členské štáty“.