Nemecké spoločnosti sa obávajú výpadkov prúdu, dopyt po generátoroch stúpa

BERLÍN (22. november) – Varovania, že výpadky elektrickej energie sú túto zimu veľmi pravdepodobné, spôsobili v Nemecku nepokoje. Niekoľko spoločností sa však na tento prípad už nejaký čas pripravuje: s významným výrobcom motorov Rolls-Royce Power Systems vo Friedrichshafene na Bodamskom jazere, ktorý podniká s generátormi.

“V prvej polovici roku 2022 sme vypredali všetky generátory na rok 2023,” povedal hovorca spoločnosti pre DPA a dodal: “Čakacia doba na generátory je v súčasnosti šesť až 12 mesiacov.”

Vedúci Federálneho úradu pre civilnú ochranu a pomoc pri katastrofách (BBK) Ralf Tisler nedávno varoval pred možnosťou výpadkov prúdu túto zimu v rozhovore pre Velt am Sonntag.

“Riziko výpadku prúdu sa od januára zvyšuje, takže predpokladáme, že odvtedy dôjde na určitý čas k výpadku prúdu,” varoval.

Tislerove vyhlásenia spôsobili nervozitu a úradníci a energetická spoločnosť sa následne snažili upokojiť obavy verejnosti. Hovorkyňa BBK uviedla, že rozsiahly výpadok prúdu je “nepravdepodobný”.

“Elektrizačná sústava je navrhnutá s viacerými poisteniami a má množstvo bezpečnostných mechanizmov na stabilizáciu elektrizačnej sústavy v prípade výpadku,” dodala.

Mnohé nemocnice, dátové centrá a letiská sa na to zjavne nechcú spoliehať, píše Der Spiegel a dodáva, že sa poisťujú proti možným výpadkom prúdu pomocou dieselových generátorov.

Dopyt po generátoroch sa zvýšil ešte pred začiatkom ruskej vojenskej operácie na Ukrajine

Dopyt po generátoroch sa podľa hovorcu spoločnosti začal ešte pred začiatkom špeciálnej ruskej vojenskej operácie vo februári.

“Obrat sa zvyšuje takmer vo všetkých sektoroch: stredné podniky, ako aj veľké korporácie,” vysvetlil hovorca.

Spoločnosť Rolls-Royce Power Systems dosiahla v minulom roku tržby vo výške približne 2,75 miliardy GBP. Tretina tejto sumy sa získava v oblasti výroby elektrickej energie, ktorá zahŕňa aj núdzové generátory. Podiel naďalej rastie. Výrobca motorov neprezradil, koľko núdzových generátorov sa už tento rok predalo.

Rolls-Royce Power Systems ako obchodná jednotka predáva vysokorýchlostné motory a pohonné systémy na výrobu energie pre lode, ako aj ťažké pozemné, železničné a vojenské vozidlá.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať