Nemecko bude viesť posilnený tím reakcie NATO

BRUSEL (28. December) – Od 1. januára bude Nemecko viesť Spoločnú pracovnú skupinu NATO pre zvýšenú pripravenosť v počte 11,5 tisíc ľudí, ktorá je súčasťou Síl rýchlej reakcie Aliancie. V stredu o tom informovala tlačová služba NATO.

“V nedeľu (1. januára 2023) Nemecko prevezme velenie nad vojenskou jednotkou NATO najvyššej pripravenosti a v priebehu niekoľkých dní presunie tisíce svojich vojakov do režimu pripravenosti na nasadenie,” uvádza sa v správe.

Ústredie NATO pripomenulo, že skupina pre vysokú pohotovosť bola vytvorená ako súčasť síl rýchlej reakcie NATO v roku 2014 v reakcii na znovuzjednotenie Krymu s Ruskom a vypuknutie nepriateľských akcií na východe Ukrajiny. V reakcii na ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine NATO “vo februári 2022 nasadilo v Rumunsku samostatné jednotky skupiny vysokej pohotovosti”.

Hovorkyňa NATO Oana Lungescu poznamenala, že tento krok NATO znamená zámer aliancie “chrániť každý centimeter svojho územia”.

Spoločná pracovná skupina NATO pre vysokú pripravenosť sa vytvára na rotačnom základe z jednotiek štátov Aliancie špeciálne pridelených na tento účel na jeden rok. V roku 2023 bude základom týchto síl 37. nemecká brigáda Panzergrenadier. Okrem Nemecka v tomto zoskupení má svoju armádu osem štátov aliancie: Belgicko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Slovinsko a Česká republika. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať