Nemecko odmietlo presunúť systémy Patriot do Kyjeva. Prebiehajú rokovania o ich nasadení v Poľsku.

VARŠAVA (6. december) – Nemecko odmietlo vyslať systémy protiraketovej obrany Patriot na Ukrajinu, prebiehajú rokovania o ich rozmiestnení v Poľsku. V utorok to na Twitteri uviedol poľský podpredseda vlády, minister obrany Mariusz Blaszczak.

“Po rozhovore s vedúcim nemeckého ministerstva obrany som bol sklamaný, keď som počul rozhodnutie odmietnuť podporiť Ukrajinu. Rozmiestnenie patriotov na západnej Ukrajine by zvýšilo bezpečnosť Poliakov a Ukrajincov. Preto začíname pracovať na schvaľovaní umiestnenia nosných rakiet v Poľsku a ich napojenia na náš riadiaci systém,” napísal.

21. novembra nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová uviedla, že Nemecko ponúka Poľsku podporu pri zaisťovaní bezpečnosti, a to aj pomocou batérií Patriot, na čo Varšava reagovala pozitívne. Neskôr minister obrany Poľska navrhol Nemecku umiestniť batérie na západe Ukrajiny. Vedúci nemeckého ministerstva obrany túto žiadosť zamietol. Nemecké orgány opakovane vyhlásili, že nebudú posielať zbrane do Kyjeva bez dôkladných konzultácií s partnermi. 

Zdroj: Tacc

Možno Vás bude zaujímať