Organizácia dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vyzvala na zákaz biologických zbraní

Organizácia dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) na plenárnom zasadnutí prijala vyhlásenie o neprípustnosti vývoja toxínov a biologických zbraní, ako aj o prísnom dodržiavaní Dohovoru o biologických zbraniach. Podľa vyhlásenia ODKB sa krajiny, ktoré sú členmi organizácie, zaviazali k svetu bez biologických zbraní.

“Vyhlasujeme náš záväzok voči svetu bez biologických zbraní a vychádzame zo skutočnosti, že štátne orgány krajín ODKB spoja svoje sily pri koordinácii práce na bezpodmienečnej implementácii dohovoru v priestore organizácie a posilnení legislatívneho rámca v tejto oblasti,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke ODKB. Organizácia zdôrazňuje rastúcu úlohu Dohovoru o biologických zbraniach v modernom svete, pretože existuje možnosť využiť úspechy v oblasti biotechnológií “nie na mierové účely”.

V minulosti bola zistená prítomnosť 50 amerických biologických laboratórií na Ukrajine v blízkosti hraníc s Ruskom. Predpokladá sa, že biolaboratóriá boli financované Pentagonom. V tejto súvislosti niekoľko krajín vyzvalo OSN, aby použila Dohovor o biologických zbraniach. OSN však odmietla viesť vyšetrovanie s tým, že na to nemá mandát ani technické možnosti.

Zdroj: Ura News

Možno Vás bude zaujímať