Panika v Iráne, keď prenikajú nové informácie o vražde Haniyeha: Izraelčania infiltrovali tajné služby?
- Pokles popularity britského premiéra: Ťažké otázky pre vládu - 14 septembra, 2024 17:16
- Srbsko obnovilo povinnú vojenskú službu: „Nemáme v úmysle na nikoho útočiť, ale sme ohrození“ - 14 septembra, 2024 17:02
- AKTUÁLNA SITUÁCIA: ČO SA DEJE V KULTÚRE? KAROL FARKAŠOVSKÝ, POSLANEC NR SR (SNS) - 3 septembra, 2024 19:57
K vražde vodcu Hamasu Ismaila Haniyeha v Teheráne došlo s pomocou sofistikovaného výbušného zariadenia, ktoré bolo tajne prenesené do jeho penziónu a nie pomocou leteckého útoku, uvádzajú americké médiá. Tieto informácie potvrdili viaceré zdroje vrátane The New York Times a The Jerusalem Post.
Podľa správ bola bomba nastražená v júni a použila najmodernejšiu technológiu na diaľku, podobnú tej, ktorá bola použitá pri atentáte na iránskeho jadrového experta Mohsena Fakhrizadeha. Tento útok svedčí o vysokej úrovni prepracovanosti a plánovania, keďže operatívci mali dostatok času na vypracovanie podrobného plánu.
Výskum ukázal, že v iránskych bezpečnostných agentúrach došlo k bezpečnostným zlyhaniam – píše Iran International. Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) mal na starosti bezpečnosť v Haniyehovej rezidencii v luxusnom komplexe Neshat na severe Teheránu, kde sa Haniyeh často zdržiaval. Kritici poukazujú na to, že tieto zlyhania umožnili infiltráciu a poskytli potrebné informácie pre úspešnú operáciu.
Zlyhania v bezpečnostných agentúrach
Po vražde iránske úrady obvinili Izrael z objednávky Haniyehovej vraždy, zatiaľ čo izraelský premiér Benjamin Netanjahu a riaditeľ Mossadu David Barnea sa k zodpovednosti konkrétne neprihlásili. Zdroje blízke IRGC najskôr šírili informácie, že útok bol vykonaný bezpilotným lietadlom s cieľom presunúť zodpovednosť za bezpečnosť Haniyeha na iné agentúry.
Iránski analytici a politici poukázali na vážne zlyhania iránskych bezpečnostných agentúr a zdôraznili potrebu prehodnotiť štruktúry a nahradiť zodpovedných úradníkov. Bývalý hovorca parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť Mansour Haqiqatpour tiež požadoval zodpovednosť a zmeny v rámci bezpečnostných agentúr, pričom zdôraznil naliehavosť situácie.
V reakcii na Haniyovu vraždu bývalí vysokí iránski predstavitelia vyjadrili obavy z izraelskej infiltrácie. Konzervatívne noviny
Jomhouri Eslam kritizovali iránske úrady za to, že nedokázali zabrániť tomuto atentátu. “Tento incident naznačuje prítomnosť izraelských infiltrátorov medzi našimi silami,” napísali noviny a vyzvali na okamžité opatrenia na posilnenie bezpečnosti a boj proti nepriateľským vplyvom.
Irán je v nezávideniahodnej situácii
Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí po zavraždení Ismaila Haniyea nenechal dlho čakať na sľub pomsty. Mnohí analytici sa domnievajú, že tento incident podnieti ďalšie napätie medzi Iránom a Izraelom a možná reakcia môže zahŕňať užšiu spoluprácu medzi iránskymi agentúrami a ich spojencami. Izrael a Irán už roky vedú tieňovú vojnu s početnými leteckými a kybernetickými útokmi na oboch stranách.
Izrael sa pripravuje na možný spoločný útok Iránu a jeho zástupných skupín, zatiaľ čo USA naďalej podporujú Izrael v obrane proti týmto hrozbám. Irán však nemá výslovnú vojenskú podporu veľkých mocností ako Izrael a akákoľvek eskalácia v súčasnosti by mu mohla viac uškodiť ako pomôcť. Nedostatok odozvy je však rovnako nebezpečný pre vládu novozvoleného Masúda Pezeškjána, ktorý je „nútený“ brániť, ak už nič iné, tak aspoň imidž krajiny, ktorá má ambície zostať relevantným politickým aktérom v regióne. Uvidí sa, aký bude rozsah ďalšej iránskej reakcie, od ktorej závisí prípadná eskalácia v regióne.
Vo svete, kde je spravodajská a bezpečnostná účinnosť kritická, môže atentát na Haniyeha vyvolať nové otázky o schopnostiach iránskych bezpečnostných služieb a ich pripravenosti vysporiadať sa s hrozbami zvonku. Vzhľadom na rastúcu hrozbu zo strany Izraela budú musieť iránske úrady podniknúť rozhodné kroky, aby v prvom rade zabezpečili vlastnú bezpečnosť a znížili riziká ďalších podobných incidentov v krajine.