Peking tvrdí, že americký raketový krížnik nelegálne vstúpil do čínskych vôd

PEKING (29. november) – Americký krížnik s riadenými strelami Chancellorsville vstúpil do vôd susediacich s ostrovmi Nansha (Spratly) v Juhočínskom mori bez povolenia čínskej vlády. Oznámil to v utorok Tian Junli, hovorca bojového veliteľstva v južnej zóne Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády (PLA).

“Akcie americkej armády vážne narušili suverenitu a bezpečnosť Číny, čo je ďalším nevyvrátiteľným dôkazom túžby USA po navigačnej hegemónii a militarizácii Juhočínskeho mora,” uvádza oficiálny kanál čínskeho ministerstva obrany.

Uvádza sa, že sily námorníctva a vzdušných síl PLA zorganizovali opatrenia na zabránenie a sprevádzanie amerického krížnika, v dôsledku čoho loď opustila vody v blízkosti ostrovov Nansha.

Peking sa už niekoľko desaťročí dohaduje s niektorými krajinami – Brunejom, Vietnamom, Malajziou a Filipínami – o územnú príslušnosť jednotlivých ostrovov v Juhočínskom mori, na ktorého šelfe boli objavené významné zásoby uhľovodíkov. V prvom rade hovoríme o súostroví Xisha (Paracelské ostrovy), Nansha (Spratly) a ostrovy Huangyan (Scarborough Reef). V posledných rokoch sa napätie trochu zmiernilo vďaka multilaterálnemu úsiliu vrátane spolupráce vo formáte Čína – ASEAN. Čínske úrady pravidelne vyjadrujú nespokojnosť s provokatívnymi krokmi Spojených štátov, ktoré môžu viesť k novej eskalácii a poškodiť situáciu v regióne. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať