Podpredseda NR SR Peter Žiga: “Slovenská republika plne podporuje vstup Moldavska do Európskej únie”

Bratislava 19. júna 2024 (Kancelária NR SR) – Integrácia Moldavska do Európskej únie, ekonomická spolupráca a bilaterálne vzťahy boli hlavnými témami rokovania podpredsedu NR SR Petra Žigu s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Moldavska Mihaiom Popsoiom.

Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga, poverený výkonom právomocí predsedu NR SR, dnes dopoludnia prijal podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Moldavska Mihaia Popsoia. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci jeho oficiálnej návštevy Slovenskej republiky. V úvode rokovania diskutovali o bilaterálnych vzťahoch, ktoré zhodnotili ako bezproblémové. „Vzťahy medzi Slovenskom a Moldavskom sú vynikajúce a bez akýchkoľvek nevyriešených otázok. Svedčí o tom aj fakt, že minulý rok sme oslávili jubilejné 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi našimi štátmi,“ skonštatoval Peter Žiga. Moldavský podpredseda vlády a minister zahraničných vecí doplnil, že verí, že aj jeho návšteva Slovenska pomôže k vývoju slovensko-moldavskej spolupráce

Ústrednou témou rokovania bola integrácia Moldavska do Európskej únie. Podpredseda parlamentu pripomenul, že Slovensko konzistentne podporuje vstup Moldavska do EÚ. „Uznávame a oceňujeme viditeľný pokrok Moldavska pri implementácii reforiem, ktoré sú potrebné pre vstup do Európskej únie a našej európskej rodiny,“ uviedol P. Žiga. Dodal, že Slovensko je pripravené pokračovať v zdieľaní svojich transformačných a reformných skúseností s Moldavskom, čo M. Popsoi ocenil.

V rámci diskusie načrtli aj tému konfliktu medzi Podnesterskom a Moldavskom. Podpredseda NR SR potvrdil, že Slovensko podporuje územnú celistvosť a suverenitu Moldavskej republiky v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc a zároveň vyjadril presvedčenie, že konflikt by mal byť vyriešený mierovou cestou.

Záverečnou témou rokovania bola ekonomická spolupráca medzi Slovenskom a Moldavskom. „Ekonomická spolupráca je dôležitou súčasťou našich vzťahov. Svedčí o tom aj celkový obrat vzájomného obchodu, ktorý minulý rok dosiahol takmer 120 miliónov eur,“ poznamenal podpredseda NR SR. Mihai Popsoi v tejto súvislosti dodal, že Moldavsko má záujem investovať do priemyslu na Slovensku.

Možno Vás bude zaujímať