Pracovný program Miroslava Lajčáka obsadený prevažne so schôdzkami s predstaviteľmi takzvaného Kosova

Osobitný vyslanec EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslav Lajčák oznámil, že pracuje na príprave ďalšieho stretnutia zástupcov Belehradu a Prištiny na technickej úrovni.

“Tak ako sa ďalší dlhý a produktívny týždeň chýli ku koncu, pripomína mi to jeho pozitívny začiatok, ktorý som mal v chorvátskom Dubrovníku, kde som sa zúčastnil každoročného dubrovníckeho fóra,” napísal Lajčák na Facebooku a zhrnul pracovný týždeň.

Fórum v Dubrovníku mu poskytlo vynikajúcu príležitosť stýkať sa s kľúčovými aktérmi zo západného Balkánu aj mimo neho, znovu sa spojiť s kolegami a priateľmi, s ktorými diskutoval, a potrebné kroky na deeskaláciu situácie na severe Kosova a Metohije.

“Z Dubrovníka som cestoval do Bratislavy, kde som viedol dôležité bilaterálne rozhovory s prvým podpredsedom vlády Kosova a hlavným vyjednávačom Besnikom Bislimim. Náš rozhovor sa zameral na zmiernenie situácie v severnom Kosove v súlade s vyhlásením EÚ-27 z 3. júna a na prácu na vykonávaní všetkých dohôd o dialógu. Som rád, že sme sa zhodli na prvých krokoch k tomuto cieľu,” povedal Lajčák.

Ako dodal, po návrate do Bruselu okrem iných aktivít privítal predsedu Demokratickej strany Kosova Memliho Krasniqiho.

Lajčák uviedol, že pracuje na príprave nového stretnutia na technickej úrovni Belehradu a Prištiny.

Možno Vás bude zaujímať