Pravicová strana Alternatíva pre Nemecko označila Európsku úniu za “neúspešný projekt” a vyzvala na jej opätovné založenie

Pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) označila Európsku úniu za “neúspešný projekt” a vyzvala na jej opätovné založenie ako “Konfederáciu európskych národov”, oznámila vo svojom oficiálnom programe pre voľby do Európskeho parlamentu.

„Sme presvedčení, že EÚ sa nedá reformovať a vnímame to ako neúspešný projekt,“ píše sa v programe AfD, informuje bruselský portál Euraktiv.

“Preto stojíme za “federáciou európskych národov” – európskym hospodárskym spoločenstvom a spoločenstvom záujmov, ktoré je potrebné určiť, v ktorých je zachovaná suverenita štátov,” dodali.

Riadne voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať na jar 2024.

Program AfD je o odtieň svetlejší ako predbežná verzia zverejnená v júni, v ktorej sa písalo, že strana presadzuje úplné zrušenie bloku. AfD sa počas parlamentných volieb v roku 2021 zasadzovala za vystúpenie Nemecka z tohto bloku.

AfD sa pred pár týždňami v prieskumoch verejnej mienky v Nemecku umiestnila na druhom mieste a s podporou okolo 20 percent predbehla všetky tri strany vládnej koalície vrátane sociálnych demokratov kancelára Olafa Scholza.

Program AfD sa stretol v Bruseli s ostrými reakciami, vrátane lídra Európskej ľudovej strany Mafreda Webera, ktorý ho označil za „vyhlásenie vojny Únii“.

“AfD stojí proti všetkému, za čo bojovali predchádzajúce generácie,” povedal Weber pre nemeckú televíznu stanicu ZDF.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *