Prezident SR Peter Pellegrini dnes odcestoval do Washingtonu, kde sa tento týždeň zúčastní na samite NATO

Prezident SR Peter Pellegrini v pondelok dopoludnia odcestoval do Washingtonu, kde sa tento týždeň zúčastní na samite NATO, informovala Kancelárie prezidenta SR.

Spolu s prezidentom Petrom Pellegrinim sa na samite zúčastní aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár,” priblížili z prezidentskej kancelárie.

O čom bude tohtotýždňový samit?

Spojenci NATO na samite vo Washingtone predstavia plán “mosta k členstvu” pre Ukrajinu a oznámia kroky na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, informovala v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa Spojených štátov.

“Spojenci potvrdia, že budúcnosť Ukrajiny je v NATO a oznámia, ako pre ňu zvyšujú vojenskú, politickú a finančnú podporu. Je to súčasť mosta Ukrajiny do NATO,” uviedol nemenovaný predstaviteľ USA dodávajúc, že tento plán bude zahŕňať školenie, koordináciu, logistiku a rozvoj síl.

“Ide o veľmi vážnu snahu dostať Ukrajinu do do pozície, v ktorej bude pripravená plniť svoje úlohy a záväzky v rámci Aliancie hneď v prvý deň,” doplnil.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok informoval, že lídri členských krajín NATO budú presadzovať aktívnejšiu úlohu Severoatlantickej aliancie pri koordinácii medzinárodnej pomoci a vojenského výcviku pre Ukrajinu, avšak bez toho, aby na summite stanovili konečný termín vstupu Ukrajiny do tejto organizácie.

Možno Vás bude zaujímať