Príchod čínskeho emisára Li Huia do Moskvy sa očakáva budúci týždeň

Návšteva osobitného predstaviteľa čínskej vlády pre euroázijské záležitosti Li Huia v Moskve sa očakáva budúci týždeň, uviedol v sobotu pre agentúru TASS informovaný zdroj.

“Príchod Li Huia do Moskvy sa očakáva budúci týždeň,” uviedol zdroj.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin predtým uviedol, že osobitný predstaviteľ Číny navštívi Rusko, Nemecko, Poľsko, Ukrajinu a Francúzsko, aby sa zúčastnil na konzultáciách o riešení ukrajinskej krízy.

V dňoch 16. až 17. mája navštívil Li Hui Kyjev. Povedal, že neexistuje univerzálna metóda na riešenie ukrajinskej krízy a ČĽR pomôže pri riešení tohto problému svojím vlastným spôsobom. Čínsky emisár absolvoval samostatné stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, vedúcim jeho kancelárie Andrijom Jermakom a ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom. V budúcnosti navštívi Brusel, Paríž, Berlín a Moskvu.

Pri príležitosti výročia špeciálnej vojenskej operácie Ruskej federácie na Ukrajine zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí Číny dokument s návrhmi na politické urovnanie ukrajinskej krízy. Obsahuje 12 bodov vrátane výziev na prímerie, na rešpektovanie legitímnych bezpečnostných záujmov všetkých krajín, na urovnanie humanitárnej krízy, na výmenu vojnových zajatcov medzi Moskvou a Kyjevom, ako aj na odmietnutie uvalenia jednostranných sankcií bez zodpovedajúceho rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN. 

Možno Vás bude zaujímať