PRIESKUM: Nebezpečnej politickej radikalizácie sa obáva až 44,9 % obyvateľov a SMER-SSD ostáva najpopulárnejšou stranou

Nebezpečnej politickej radikalizácie sa obáva až 44,9 % obyvateľov a SMER-SSD ostáva najpopulárnejšou stranou. Vyplýva to z prieskumu agentúry SCIO na vzorke tisíc respondentov, CAWI metódou, ktorý bol realizovaný v dňoch 17. – 20. mája 2024.

Súčasťou prieskumu bolo aj prvé meranie preferencií politických strán v prípade volieb do Národnej rady SR po atentáte na premiéra.

Z prieskumu jasne vyplynula dominancia SMERu-SSD (24,1%), ale aj pomerne výrazne stúpajúca popularita hnutia Republika (8,1%). To sa po parlamentných voľbách ocitlo mimo hranicu zvoliteľnosti, avšak dnes je podľa prieskumu štvrtou najsilnejšou stranou na Slovensku. 

Z prieskumu je zrejmé, že len 22,6 % oslovených verí, že dôjde k zmierneniu polarizácie a radikalizácie, no takmer tretina 32,5 % predpokladá, že sa nič nezmení a až 44,9 % očakáva ďalšiu radikalizáciu a polarizáciu

Negatívne vnímanie budúcnosti oslovenými, obzvlášť sympatizantmi súčasných opozičných strán, ešte viac podčiarkuje ich očakávanie zhoršenia postavenia médií. V ich prípade až 46,6 % predpokladá, že sa oproti súčasnému stavu ich postavenie zhorší a podobne to vychádza aj v prípade postavenia samotnej opozície. Tam má toto očakávanie 45,4 %. Pre porovnanie, v prípade koaličných strán zhoršenie očakáva len 23,3 % a zlepšenie dokonca 30,2% respondentov, upresňuje spoluzakladateľ agentúry SCIO a jej hlavný analytik Martin Klus. 

Akokoľvek, dá sa predpokldať, že výsledky volieb do Európskeho parlamentu nebudú kopírovať tento prieskum, keďže na týchto voľbách doposiaľ vždy participoval iný typ voliča a zároveň sa už štyrikrát po sebe potvrdila aj podstatne nižšia účasť, ako vo voľbách do NRSR. Detailnejšie sa voľbám do Európskeho parlamentu budeme venovať v ďalšom reprezentantívnom prieskume, ktorý plánujeme počas budúceho týždňa”, uzavrel Klus.

Zdroj: TVOTV, Agentúra SCIO

Možno Vás bude zaujímať