Prijatie IRÁNU do Šanghajskej organizácie spolupráce je naplánované na 4.júla

Úplné prijatie Iránu do Šanghajskej organizácie spolupráce a podpísanie memoranda o záväzku Bieloruska vstúpiť do ŠOS je naplánované na 4.júla na zasadnutí Rady hláv štátov organizácie, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

“Na nadchádzajúcom zasadnutí Rady hláv štátov (organizácie), 4. júla bude formalizované plné členstvo Iránu a podpísané memorandum o záväzku Bieloruska, čím sa zároveň spustí procedúra jeho úplného pristúpenia k Šanghajskej organizácii spolupráce,” povedal.

Okrem toho Lavrov uviedol, že skupina víta aj nových partnerov pre dialóg. “Odteraz sa priestor ŠOS, berúc do úvahy nových členov aj partnerské štáty dialógu, rozprestiera od Európy a Blízkeho východu až po južnú a juhovýchodnú Áziu,” dodal.

Deklaráciu o založení ŠOS podpísalo v Šanghaji v júni 2001 šesť štátov: Kazachstan, Kirgizsko, Čína, Rusko, Tadžikistan a Uzbekistan. Organizácia v súčasnosti zahŕňa aj Indiu a Pakistan.

Tento rok predsedá ŠOS Naí Dillí. Samit organizácie je stanovený na 4.júla. Stretnutie lídrov ŠOS sa uskutoční v online formáte, ako už predtým uviedlo indické ministerstvo zahraničných vecí.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *