Priština zmenila a doplnila rozhodnutie – úplné uplatňovanie tabuliek RKS od 21. apríla

6. decembra 2010 bol predstavený nový dizajn obsahujúci písmená RKS (Kosovská republika) na modrom poli, dvojmiestne číslo zodpovedajúce okresu v Kosove, erb Kosova, trojmiestne číslo a nakoniec dve sériové písmená.

Snahy o zavedenie kosovských poznávacích značiek už v minulosti viedli k nepokojom medzi Srbmi žijúcimi na severe Kosova a miestnou políciou. Pripomeňme si, že Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008 a Srbi žijúci na severe tejto srbskej provincie považujú za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu.

Priština mala v úmysle vykonať rozhodnutie o výmene ŠPZ tabuliek už 1. augusta, ale na žiadosť medzinárodného spoločenstva odložila žiadosť do 31. októbra.

Predseda vlády dočasných inštitúcií Prištiny Albin Kurti včera oznámil, že rozhodnutie o výmene ŠPZ zostáva v platnosti, ale so zmenami, ktoré naznačujú, že úplná implementácia poznávacích značiek RKS sa začne po 21. apríli budúceho roka.

Kurti po zasadnutí vlády uviedol, že Srbom, ktorí od 1. do 21. novembra nepreregistrovali vozidlá na poznávacie značky RKS, bolo zaslané varovanie.

“Preregistrujte svoje vozidlá na RKS s finančnými a procesnými výhodami do 31.10.2022. Kdekoľvek bez ohľadu na to, kde sa nachádzate,” píše sa v sms správe napísanej v srbčine, ktorú občanom zasiela Ministerstvo vnútra Kosova.

Albin Kurti pozval starostov severného Kosova na stretnutie

Albin Kurti, premiér samozvaného Kosova včera oznámil, že pozval starostov štyroch obcí v severnom Kosove a Metohiji na stretnutie, na ktorom sa diskutovalo o platbe za elektrinu a ŠPZ.

“Chceme o tom hovoriť, ale nielen o tom. Vždy, keď budeme mať toto stretnutie, budeme mať dve témy, energiu a poznávacie značky,” povedal Kurti bez toho, aby špecifikoval, kedy by sa ďalšie stretnutie malo uskutočniť.

Zdroj: Insajder/ agentúra TANJGUG

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *