Prokuratúra Moldavska spochybnila prepustenie Dodona z domáceho väzenia

KIŠIŇOV (27. november) – Prokuratúra Moldavska napadla rozhodnutie súdu, ktorý nahradil domácu väzbu bývalého prezidenta republiky Igora Dodona zákazom vycestovať z krajiny. Politik to oznámil v nedeľu na svojom telegramovom kanáli, pričom zverejnil predvolanie na 28. novembra.

“Boli ste predvolaní na Najvyšší súd (SCJ), kde sa bude posudzovať protest proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu z 18. novembra o uplatnení zákazu vycestovania z krajiny ako preventívneho opatrenia,” hovorí dokument. Dodon považuje napadnutie rozhodnutia SCJ za nezákonné.

Dodona zadržali koncom mája a vzniesli proti nemu obvinenia z vlastizrady, nezákonného obohacovania sa, korupcie a nezákonného financovania strany. Podľa právnikov bolo otvorených osem trestných vecí, z toho tri boli zaslané súdom. Obhajoba trvá na otvorenom procese.

Exprezident povedal, že má dôkazy o nevine. Verí, že za jeho zatknutím stojí prezidentka Maia Sandu a proeurópska Strana akcie a solidarity. Po porážke Strany socialistov Moldavskej republiky vo voľbách v roku 2021 Dodon opustil post lídra strany a viedol Moldavsko-ruskú podnikateľskú úniu. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať