Putin navštívi Bielorusko prvýkrát po troch rokoch a bude rokovať s Lukašenkom

MOSKVA/MINSK (18. December) – Ruský prezident Vladimír Putin pôjde v pondelok na jednodňovú pracovnú návštevu Minska, kde bude rokovať s Alexandrom Lukašenkom.

Vedúci predstavitelia oboch krajín sa pravidelne kontaktujú, a to osobne aj telefonicky. Za posledné tri roky sa všetky ich rozsiahle dvojstranné rozhovory uskutočňovali v Rusku. Prezidenti komunikovali aj na miestach konania samitov v iných krajinách, ale väčšinou krátko alebo na generálnych multilaterálnych stretnutiach.

Putin príde do Bieloruska prvýkrát od júna 2019.

Program schôdze

Podľa tlačového oddelenia Kremľa sa na rokovaniach v Minsku plánuje diskutovať o kľúčových otázkach ďalšieho rozvoja rusko-bieloruských vzťahov strategického partnerstva a aliancie s dôrazom na integračnú spoluprácu, ako aj o aktuálnych otázkach medzinárodnej a regionálnej agendy.

Dmitrij Peskov, tlačový tajomník ruského prezidenta uviedol, že rozhovor sa dotkne “celej palety bilaterálnych vzťahov” vrátane obchodnej a hospodárskej spolupráce. Podľa informácií z Minska bude medzi témami aj implementácia odborových programov a “projekty spoločnej spolupráce s dôrazom na substitúciu dovozu”. Na programe je aj téma spolupráce v odvetví energetiky.

Pred niekoľkými dňami bieloruský prezident uviedol, že hospodárske otázky budú hlavnými otázkami rokovaní s jeho ruským náprotivkom. Podľa neho to bude aj o vojensko-politickej situácii okolo týchto dvoch štátov, otázkach vojensko-priemyselného komplexu, bezpečnosti, obranných schopností.

Program vyjednávania

Ako oznámil Minsk, program stretnutia bude bohatý na udalosti. Rozhovory sa začnú širokou konverzáciou. Zúčastnia sa ho hlavy štátov, ako aj členovia vlád oboch krajín. V tomto formáte budú strany podrobne diskutovať o celej škále najnaliehavejších otázok bielorusko-ruskej integrácie.

Ďalej budú prezidenti pokračovať v rokovaniach vo formáte jeden na jedného, po ktorom by mali vydať spoločné vyhlásenie a odpovedať na otázky novinárov.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať