Putin: Rusko a Afriku spája budovanie multipolárneho svetového poriadku

Africké krajiny vždy boli a zostávajú pre Moskvu dôležitými a spoľahlivými partnermi, povedal ruský prezident.

Rusko a Afriku spája túžba vytvoriť spravodlivý multipolárny svetový poriadok založený na skutočnej rovnosti a vláde medzinárodného práva bez akejkoľvek formy diskriminácie, diktátov a sankcií, uviedol ruský prezident Vladimir Putin.

“Africké krajiny vždy boli a zostávajú dôležitými a spoľahlivými partnermi pre Rusko,” povedal Putin účastníkom 36. zhromaždenia lídrov členských štátov Africkej únie.

Africká únia je podľa neho smerodajná medzinárodná štruktúra, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri riešení lokálnych konfliktov a kríz, pri posilňovaní dobrého susedstva, bezpečnosti a stability na africkom kontinente.

Tento rok sa v Petrohrade uskutoční druhý rusko-africký summit, ktorý je zároveň kľúčovou a najdôležitejšou udalosťou vo vzťahoch medzi Moskvou a týmto kontinentom. Delegácie sa stretávajú, aby dosiahli kvalitnú úroveň vzájomne výhodného partnerstva, ktoré spĺňa výzvy 21. storočia.

“S radosťou vás uvidím v Petrohrade. Teším sa na pokračovanie konštruktívnej spoločnej práce v prospech našich krajín a národov, v záujme zabezpečenia mierového a prosperujúceho rozvoja afrického kontinentu,” uviedol. ruský prezident.

Cieľom summitu je podporiť posilnenie komplexnej a rovnocennej spolupráce medzi Ruskom a africkými krajinami vo všetkých jej dimenziách: v politike, bezpečnosti, hospodárstve, vedecko-technickej, kultúrnej a humanitárnej oblasti.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať