Rozsudok v kauze „Pfizergate“: Európska komisia pochybila, keď zablokovala prístup k správam Ursuly von der Leyenovej

Rozhodnutie Všeobecného súdu Európskej únie (General Court of the European Union)môže mať zásadné dôsledky pre transparentnosť v EÚ a povesť predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej

BRUSEL (14.05.2025) – Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou Komisie Ursulou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom v čase vrcholiacej pandémie COVID-19. K tomuto záveru dospel Všeobecný súd Európskej únie.

O zverejnenie správ, ktoré si vymenili pred uzavretím niekoľkomiliardovej dohody o nákupe vakcín medzi EÚ a spoločnosťou Pfizer, požiadal novinár The New York Times.

Žiadosťou podanou na základe nariadenia o prístupe k dokumentom požiadala Matina Stevi (novinárka pracujúca pre denník The New York Times), Európsku komisiu o poskytnutie prístupu ku všetkým textovým správam, ktoré si vymenili prezidentka Ursula von der Leyen a Albert Bourla, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, v období od 1. januára 2021 do 11. mája 2022. Komisia túto žiadosť zamietla z dôvodu, že nemá k dispozícii dokumenty, na ktoré sa vzťahuje. Pani Stevi a denník The New York Times požiadali Všeobecný súd Európskej únie o zrušenie rozhodnutia Komisie.

Rozsudok predstavuje výrazný zásah do dôveryhodnosti von der Leyenovej a zároveň môže mať rozsiahle dôsledky pre prístup verejnosti k rozhodovacím procesom v inštitúciách EÚ.

„Je to jasné víťazstvo pre transparentnosť,“ uviedla holandská europoslankyňa Raquel García Hermida-van der Walle, ktorá spolupredkladá návrh novely zákona o prístupe k dokumentom v mene skupiny Renew Europe. „Ľudia jednoducho chcú – a majú právo – vedieť, ako sa prijímajú rozhodnutia. Aj keď ide o textovú správu.“

Ursula von der Leyen, , a Albert Bourla, prezident spoločnosti Pfizer Zdroj: EC – Audiovisual Service

Všeobecný súd Európskej únie : Komisia neposkytla dôveryhodné vysvetlenie

Všeobecný súd Európskej únie (General Court of the European Union) je jedným z dvoch hlavných súdov, ktoré tvoria Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ). Druhým je samotný Súdny dvor (Court of Justice). Všeobecný súd má sídlo v Luxemburgu.

Všeobecný súd rieši najmä žaloby fyzických osôb, firiem a niekedy aj členských štátov proti inštitúciám EÚ. To znamená, že sa zaoberá prípadmi, keď niekto tvrdí, že nejaký orgán EÚ (napr. Európska komisia) porušil právo.

Konkrétne sa zaoberá napríklad:

  • žalobami proti rozhodnutiam Európskej komisie alebo Rady EÚ (napr. v oblasti hospodárskej súťaže, štátnej pomoci),
  • otázkami týkajúcimi sa prístupu k dokumentom a transparentnosti (ako v prípade „Pfizergate“),
  • ochrannými známkami EÚ a duševným vlastníctvom,
  • disciplinárnymi konaniami proti úradníkom EÚ.

Každý členský štát EÚ nominuje 2 sudcov, takže súd má celkovo 54 sudcov (stav k roku 2025). Na rozdiel od Súdneho dvora, vo Všeobecnom súde nie sú generálni advokáti.

Podľa súdu Komisia „neuviedla presvedčivý dôvod, prečo považovala textové správy v kontexte obstarávania vakcín za nepodstatné, a preto nepodliehajúce uchovaniu“. Hlavným sporom bolo, či sa textové správy považujú za dokumenty v zmysle pravidiel o transparentnosti. Zatiaľ čo mnohí odborníci a aktivisti tvrdia, že áno, Komisia namietala, že textové správy nepredstavujú oficiálnu dokumentáciu.

Komisia vo vyhlásení po rozsudku uviedla: „Transparentnosť je pre Komisiu a predsedníčku von der Leyen vždy mimoriadne dôležitá. Budeme naďalej dôsledne uplatňovať platný právny rámec.“ Dodala, že sa rozhodne o ďalších krokoch.

Sporné správy a ich zatajovanie

Existencia správ bola prvýkrát zverejnená v rozhovore pre The New York Times v apríli 2021. Von der Leyenová v ňom uviedla, že si s Bourlom vymieňali osobné správy počas vyjednávania o vakcínovej zmluve. Práve táto zmluva, finalizovaná v máji 2021, zaväzovala EÚ k nákupu až 1,8 miliardy dávok vakcíny Pfizer-BioNTech – najväčší kontrakt svojho druhu.

Komisia však na predbežnom pojednávaní v Luxemburgu tvrdila, že obsah týchto správ nie je dostatočne významný na to, aby bol považovaný za dokument. Preto ich nezaregistrovala a nezverejnila. Súd však toto stanovisko odmietol: „Komisia nemôže len tvrdiť, že požadované dokumenty nevlastní, ale musí poskytnúť vierohodné vysvetlenia, aby verejnosť a súd pochopili, prečo sa tieto dokumenty nenašli.“

Ursula von der Leyen, v strede, pri návšteve továrne spoločnosti Pfizer Zdroj: EC – Audiovisual Service

Politické dôsledky pre von der Leyenovú

Rozhodnutie je nepríjemné najmä pre Ursulu von der Leyen, ktorá osobne schválila najväčší nákup vakcín v histórii EÚ a zároveň vedie inštitúciu, ktorá má dohliadať na dodržiavanie práva a princípov transparentnosti. Rozsudok tak poskytuje ďalšiu muníciu kritikom jej vedenia.

Ide o výrazné fiasko len niekoľko mesiacov po tom, čo verejne prisľúbila, že bude v druhom funkčnom období obhajovať štandardy transparentnosti, efektívnosti a čestnosti.

Celý prípad inicioval The New York Times spolu so svojím bývalým vedúcim bruselskej redakcie, keď v roku 2022 zažalovali rozhodnutie Komisie odmietnuť zverejnenie textových správ.

Rozsudok v prípade „Pfizergate“ je silným odkazom, že ani najvyšší predstavitelia EÚ nie sú mimo dosahu požiadaviek na transparentnosť. Otvára zároveň otázku, do akej miery sú súčasné pravidlá prístupu k dokumentom pripravené na digitálnu éru komunikácie.

Odkaz na rozsudok : https://curia.europa.eu/juris/documents.jsf?num=T-36/23

Možno Vás bude zaujímať