Ruská ekonomika silne rastie aj napriek sankciám
- “NIE MY, ALE VY PREKRÚCATE HISTÓRIU O SNP” PREČO SA TU STAVAJÚ “OSLAVNÉ” BUSTY AMERICKÝM VOJAKOM? - 4 novembra, 2024 13:45
- ZÁPAD S OBAVAMI SLEDUJE DIANIE V KAZANI. PRINESIE SAMIT BRICS ĎALŚÍ ÚDER PRE USA A JEJ SPOJENCOV? - 22 októbra, 2024 14:16
- Parlament schválil Ukrajine pôžičku krytú ruskými aktívami do 35 miliárd eur - 22 októbra, 2024 14:05
Napriek sankciám západných krajín kvôli konfliktu na Ukrajine, Svetová banka povýšila ruskú ekonomiku do kategórie s najvyšším príjmom, čo je oproti minulému roku zlepšenie – uvádza The Economic Times.
Svetová banka každoročne v júli aktualizuje klasifikáciu krajín na základe hrubého národného dôchodku (HND) na obyvateľa za predchádzajúci kalendárny rok. Miery HND sú vyjadrené v amerických dolároch pomocou konverzných faktorov odvodených podľa Atlasovej metódy.
Vladimir Putin na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade poukázal na to, že ruská ekonomika napriek prísnym medzinárodným sankciám rastie. Zdôraznil rozširovanie ekonomických väzieb s Afrikou, Blízkym východom a Áziou, čím sa snaží prilákať investorov.
Kľúčový faktor
Profesor Alexander Dynkin , slávny ruský ekonóm, poukázal na to, že žiadna ekonomika na svete, dokonca ani tá čínska, nemôže odolať druhu finančnej a ekonomickej agresie namierenej proti Rusku.
Zdôraznil, že Rusko je sebestačné vďaka energetickým zdrojom, surovinám a potravinám, ako aj vysokej úrovni aplikácie vedy a národného inovačného systému.
Podľa Svetovej banky bol v roku 2023 kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim ekonomickú aktivitu v Rusku veľký nárast vojenskej aktivity. K rastu prispelo aj oživenie obchodu (+6,8 %), finančného sektora (+8,7 %) a stavebníctva (+6,6 %). To malo za následok nárast reálneho (3,6 %) a nominálneho (10,9 %) HDP.
Biznis je biznis
Už predtým Andrej Kelin , ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii, uviedol, že sankcie proti Rusku sa neukázali ako úspešné – uvádza Sky News.
Kelin uviedol, že cieľom sankcií bolo zhoršenie kvality života ruských občanov s úmyslom iniciovať vzburu proti Vladimirovi Putinovi, poškodiť ruskú ekonomiku a zvrhnúť ruské politické vedenie. Dva roky po začiatku konfliktu na Ukrajine v roku 2022 je Európa stále závislá od Ruska, pokiaľ ide o približne 15 % svojho plynu a od roku 2022 dodala Rusku až 10 miliárd eur.
Zatiaľ čo britské spoločnosti sa naďalej podieľajú na udržiavaní toku ruského plynu poukazovaním na nedostatky a neefektívnosť systému sankcií, Kremeľ dostáva obrovské príjmy. Ruský veľvyslanec takúto spoluprácu opísal slovami: „Biznis je biznis“.