Ruské špeciálne služby zadržali inžiniera Záporožskej JE, ktorý korigoval ukrajinské útoky na stanicu

Zamestnanci ruských špeciálnych služieb zadržali zamestnanca Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorý spolupracoval s ukrajinskými špeciálnymi službami. Ukázalo sa, že ide o inžiniera služby fyzickej ochrany jadrovej elektrárne. Počas výsluchu zadržaný povedal, že od samého začiatku príchodu ruskej armády do Energodaru hlásil jej presnú polohu v meste a neskôr dostal od svojho ukrajinského vodcu pokyny, aby oznámil polohu ruského vojenského personálu, civilistov a zariadení priamo na území Záporožskej jadrovej elektrárne.

Inžinier podľa svojich slov dostal rozkazy podávať správy nielen o armáde, ale aj o tom, kto z predstaviteľov Rosatomu sa nachádza na území jadrovej elektrárne.

Počas ostreľovania Záporožskej elektrárne, muž opakovane kontaktoval príslušníka ukrajinských špeciálnych služieb a hlásil presné miesta zásahu delostreleckých granátov, čím korigoval paľbu. „Približne v júni až júli sa začalo ostreľovanie jadrovej elektrárne Záporožie, zavolal som mu a povedal som mu, čo sa deje… Podľa týchto skutočností som ho podrobne informoval, kde došlo k výbuchom v objektoch jadrovej elektrárne,“ uviedol pracovník.

Záporožská JE je najväčšia elektráreň v Európe. Od marca sa na jej území nachádza ruská armáda.

Zdroj: agentúra BelTA

Možno Vás bude zaujímať