Ruské veľvyslanectvo: Moskva nebude “zametať pod koberec” nepohodlnú pravdu o plynovodoch Nord Streams

WASHINGTON (22. December) – Rusko bude trvať na svojej účasti na komplexnom a transparentnom vyšetrovaní sabotáže plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 a nedovolí, aby sa pravda o tom, čo sa stalo, zmietla pod koberec. Uvádza sa to v písomnom vyhlásení, ktoré v stredu zverejnilo ruské veľvyslanectvo vo Washingtone.

“Venovali sme pozornosť vyšetrovaniu denníka The Washington Post v súvislosti s teroristickým útokom na medzinárodné plynovody Nord Stream. Novinári – na rozdiel od miestnych orgánov, ktorí “náhle” opustili megafónovú diplomaciu a špekulácie vo svojom obľúbenom štýle s vysokou pravdepodobnosťou sa teda snažia dostať na koreň pravdy v bezprecedentnom útoku na infraštruktúru plynovodov, ku ktorému došlo v Baltskom mori. Takúto ambíciu môžeme len privítať,” uviedli ruskí diplomati.

“Zdôrazňujeme, že naša krajina nám nedovolí “zamiesť pod koberec” nepohodlnú pravdu o tom, čo sa stalo na Nord Streams. Bude naďalej trvať na komplexnom a transparentnom vyšetrovaní s ruskou účasťou,” uviedlo veľvyslanectvo.

Nemenovaní úradníci

Ruskí diplomati poukázali na to, že “výsledok výskumu novinárov nie je veľmi vhodný pre tých, ktorí radi démonizujú Rusko pri každej príležitosti”. “Po troch mesiacoch zhromažďovania údajov, na sklamanie našich kritikov, sa nenašli žiadne dôkazy o notoricky známej ruskej účasti. V tejto súvislosti je úplné mlčanie administratívy [USA] veľmi výrečné,” uvádza sa v komentári.

“Ale všetko, čo potrebujete, je klásť jednoduché otázky.” Kto mal prospech z kreslenia “ruskej karty” na geopolitické a energetické oslabenie Európy? Kto je konečným príjemcom vyraďovania plynovodov z prevádzky a predaja alternatívnych zdrojov energie? Pre koho bol domáci lacný a cenovo dostupný zemný plyn ako pastva pre oči? Odpoveď je zrejmá,” uviedla ruská diplomatická misia.

Vo vyhlásení sa uvádza, že “úradníci zapojení do novinárskeho vyšetrovania si želali zostať v anonymite”. “To nie je prekvapujúce, vzhľadom na skutočnosť, že pokusy ustúpiť od strašnej rusofóbie a triezvo posúdiť výzvy pre vlastnú energetickú bezpečnosť v radoch kolektívneho Západu sa automaticky kvalifikujú ako hra na strane Kremľa,” zdôraznilo veľvyslanectvo.

Ako v stredu uviedol denník The Washington Post s odvolaním sa na zdroje, neexistujú žiadne dôkazy o účasti Ruska na sabotáži plynovodov po niekoľkých mesiacoch vyšetrovania, ktoré vedú niektoré západné krajiny. Niekoľko západných predstaviteľov, s ktorými publikácia urobila rozhovor, vyjadrilo poľutovanie nad tým, že mnohí štátni predstavitelia obvinili Rusko zo spáchania sabotáže a nezohľadnili skutočnosť, že útoky mohli spáchať aj iné krajiny, ako aj extrémistické skupiny, ktoré majú vlastné motívy.

Situácia v okolí plynovodov Nord Streams

Spoločnosť Nord Stream AG predtým oznámila “bezprecedentné zničenie”, ku ktorému došlo 26. septembra na troch tratiach plynovodov na mori “Nord Stream” a “Nord Stream – 2”, ktoré boli objavené v priebehu niekoľkých hodín. Prvý únik bol zistený na Nord Stream 2 neďaleko dánskeho ostrova Bornholm. Potom boli zaznamenané dva úniky v Nord Stream. Neskôr švédski seizmológovia objasnili, že zaregistrovali dve explózie, ku ktorým došlo na trasách Nord Streams. Švédska prokuratúra 18. novembra uviedla, že výbuchy na plynovodoch sú sabotážou, pokračuje vyšetrovanie.

Ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že zodpovednosť za situáciu nesie Západ, ktorý “v skutočnosti začal ničiť celoeurópsku energetickú infraštruktúru”. Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov zároveň poznamenal, že pokusy Ruska zúčastniť sa na vyšetrovaní sabotáže narážajú na múr neochoty dostať sa na dno pravdy, čo by mnohých v Nemecku, Dánsku a Švédsku prekvapilo.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať