Rusko bude považovať stíhačky F-16 na Ukrajine za hrozbu v jadrovej oblasti

Rusko bude považovať dodávky stíhačiek F-16 schopných niesť jadrové zbrane na Ukrajinu za jadrovú hrozbu zo Západu, uviedol v stredu Konstantin Gavrilov, ktorý vedie ruskú delegáciu na rokovaniach vo Viedni o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia.

Podľa Gavrilova Rusko už oznámilo jadrovým mocnostiam, konkrétne Spojeným štátom, Veľkej Británii a Francúzsku, že nemôže ignorovať skutočnosť, že stíhačky F-16, ktoré môžu byť potenciálne dodané Ukrajine, sú schopné niesť jadrové zbrane.

“V priebehu bojových operácií naša armáda nebude skúmať, či je každé konkrétne lietadlo vybavené na dodávanie jadrových hlavíc. Už samotný fakt dodávok takýchto systémov ukrajinskej armáde budeme považovať za hrozbu Západu v jadrovej sfére,” povedal na plenárnom zasadnutí Fóra OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu.

Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan už skôr uviedol, že program výcviku ukrajinských pilotov v krajinách EÚ sa môže začať o dva týždne.

Podľa skorších správ sa v Dánsku plánuje začať výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu lietadiel F-16 v auguste. V Rumunsku vznikne regionálne školiace stredisko. Podľa novín Politico môžu západné krajiny začať s dodávkami F-16 do Kyjeva začiatkom roku 2024.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *