Rusko dnes oslavuje Deň národnej jednoty – tvotv.sk

MOSKVA (04.11.2022) – Rusko dnes oslavuje Deň národnej jednoty. Na počesť sviatku boli na všetkých lodiach ruskej tichomorskej flotily slávnostne zdvihnuté vlajky za zvuku štátnej hymny.

Deň národnej jednoty je ruský štátny sviatok, ktorý sa oslavuje od roku 2005. Sviatok je venovaný spomienke na udalosti z roku 1612, keď povstalci pod vedením Kuzmu Minina a Dmitrija Požarského oslobodili Moskvu od poľských útočníkov. Ide o jedno z najdramatickejších období ruských dejín, ktoré sa stalo symbolom zhromažďovania ľudu tvárou v tvár ťažkostiam a vonkajším hrozbám. Z historického hľadiska je tento sviatok spojený s koncom nepokojných čias v Rusku v 17. storočí.

Prezident Ruska Vladimir Putin dnes spolu so zástupcami mládežníckych a dobrovoľníckych organizácií položí kvety k pamätníku Minnina a Požarského na Červenom námestí v Moskve. Pomník bude po obnove slávnostne odhalený.

Potom ruský líder navštívi výstavu „Ukrajina: Na prelome epochy“, ktorá bude otvorená v Centrálnej výstavnej sieni „Maniež“ a tradične sa porozpráva s náboženskými predstaviteľmi a historikmi.

Ku Dňu národnej jednoty je v ruskej metropole pripravený bohatý program. Od 3. do 6. novembra sa v moskovských múzeách, knižniciach, divadlách a kultúrnych centrách uskutoční viac ako 160 prednášok, koncertov a iných podujatí.

Pozdravy z kozmu

Pri príležitosti dnešného sviatku poslali ruskému ľudu blahoželanie ruskí kozmonauti Sergej Prokopjev, Dmitrij Petelin a Anna Kikina, ktorí sa momentálne zdržiavajú na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Kikina pripomenula, že sviatok si pripomína viac ako 190 národov žijúcich v Rusku.

“Historická sila Ruska je v našej jednote a od toho závisí budúcnosť našej krajiny. Veselé sviatky, drahí krajania” – zablahoželali kozmonauti.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *