Rusko je pripravené zvážiť návrhy Afriky na riešenie ukrajinskej krízy

Rusko je pripravené zvážiť návrhy na riešenie ukrajinskej krízy z krajín Afriky a Latinskej Ameriky. Uviedol to v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii po rokovaní s bieloruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Alejnikom.

“(Bieloruský minister zahraničných vecí) Sergej Fedorovič Alejnik spomenul, že existujú ešte ďalšie iniciatívy: <… > brazílska iniciatíva, iniciatíva prezidenta Juhoafrickej republiky. V oboch prípadoch sme reagovali na výzvy latinskoamerických a afrických priateľov, že sme pripravení zvážiť akýkoľvek z ich návrhov, ktoré sú diktované úprimnou túžbou pomôcť stabilizovať svetový poriadok, ale doteraz, na rozdiel od našich čínskych susedov, ani Brazílčanov, ani Afričanov, sme na papieri nič nevideli,” povedal Lavrov.

Šéf ruského ministerstva zahraničných vecí zároveň poznamenal, že západné krajiny trvajú na tom, že sú pripravené zvážiť iba “mierový plán” ukrajinského vodcu Volodymyra Zelenského v kontexte urovnania okolo Ukrajiny, ale neprijímajú iniciatívy, o ktorých je Moskva pripravená diskutovať.

“Európa neskrýva postoj [k čínskej mierovej iniciatíve voči Ukrajine], postoj je rovnaký ako zo strany Washingtonu, všetko je tam koordinované, postoj je taký, že ak Rusko povedalo, že sa o tom dá diskutovať, potom to nie je dobré. Priamo sa deklaruje, že Rusko nechce rokovať za Zelenského podmienok a nemôže existovať žiadny iný základ pre rokovania, že jediný plán, ktorý bude Západ podporovať, je Zelenského desaťbodový plán,” povedal. 

Možno Vás bude zaujímať