Rusko začalo vyšetrovanie príčin výbuchov v plynovode Nord Stream – tvotv.sk

Koncom septembra boli na plynovode Nord Stream zistené štyri úniky, pričom posledný z nich presne určila švédska pobrežná stráž.

Rusko začalo vyšetrovať príčiny výbuchov v plynovode Nord Stream, v súčasnosti neexistujú žiadne oficiálne výsledky vyšetrovania, povedal novinárom ruský podpredseda vlády Alexander Novak.

“Zatiaľ neexistujú žiadne oficiálne dokumenty. Inšpekcia ešte stále prebieha,” uviedol.

“Samozrejme, vedenie Gazpromu poskytuje správy v reálnom čase. Existujú nejaké informácie, ale nemôžem vám to povedať, pretože ide o prebiehajúci proces, práve začali pracovať,” dodal podpredseda vlády.

Gazpromu bolo umožnené skontrolovať miesta výbuchu v Nord Stream a už zistil škody na plynovodoch, povedal v pondelok novinárom ruský prezident Vladimir Putin. Podľa neho výsledky inšpekcie dokazujú, že incident na plynovodoch bol zjavným teroristickým útokom.

Koncom septembra boli na plynovode Nord Stream odhalené štyri úniky, pričom posledný z nich presne určila švédska pobrežná stráž. 27. septembra prevádzkovateľ Nord Stream AG oznámil, že tri vedenia plynovodov Nord Stream 1 a 2 na mori utrpeli bezprecedentné škody. Prvý únik bol identifikovaný na Nord Stream 2 neďaleko dánskeho ostrova Bornholm. Potom boli zaznamenané dva úniky v Nord Stream. Švédski seizmológovia neskôr uviedli, že v predchádzajúci deň boli pozdĺž plynovodov Nord Stream zaznamenané dve explózie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že incidenty boli sabotážou.

Nord Stream bol jednou z hlavných trás dodávok plynu z Ruska do Európy. Jeho prevádzka je od konca augusta pozastavená z dôvodu problémov s opravami turbín Siemens vyplývajúcich zo západných sankcií. Nord Stream 2 bol dokončený v roku 2021, ale nikdy nebol uvedený do prevádzky.

Zdroj: agentúra TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *